Debata Dnia: Publicyści o reformie sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda wysłał pisma do sędziów SN i NSA, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, ze stwierdzeniem, że na mocy ustawy o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca przeszli w stan spoczynku. O sytuacji w rozmowie z Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24, którymi byli: Anna Sarzyńska z TVP, Karol Gac z DoRzeczy.pl i Kamil Sikora z wp.pl .

2018-07-05, 19:32

Debata Dnia: Publicyści o reformie sądownictwa
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

05.07.18 Debata Dnia: Publicyści o reformie sądownictwa
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym, sędziowie od środy według ustawy przestali pełnić swe funkcje.

- Ten spór jest ewidentnie polityczny. Wiek emerytalny sędziów był już uznany za możliwy do uregulowania ustawą przez Trybunał Konstytucyjny w 1998 r. Główny spór toczy się na linii rząd-opozycja o konstytucyjność przyjętych ustaw, ale moim zdaniem największym zakładnikiem tego sporu jest Małgorzata Gersdorf, która została postawiona w niekomfortowej sytuacji. Mam wrażenie, że wszystkie środowiska, które za nią stoją, są bardziej radykalnie nastawione - komentowała Anna Sarzyńska. 

- Oczywiście, że jest to spór polityczny, ponieważ to politycy zmieniają prawo.  Nie wydaje mi się, aby sędziowie walczyli w imię jednych czy drugich polityków. Sędziowie walczą raczej o to, aby niezgodne z konstytucją w ich mniemaniu przepisy, nie zostały wprowadzone. Jedyną formą, w jakiej mogą to robić, jest po prostu zabieranie publicznie głosu - Kamil Sikora. 

We wtorek w SN było 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia. Z kolei spośród tych 27 sędziów oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku z powołaniem na podstawę prawną nowej ustawy o SN złożyło dziewięciu sędziów. 

REKLAMA

- Dla mnie jedno drugiego nie wyklucza. Sędziowie mogą walczyć o sprawę, w swoim mniemaniu jednocześnie będąc jedną ze stron. Patrząc na przykłady ostatnich dni i miesięcy. Jeżeli wystąpienia Tuleji, Rzeplińskiego czy Gersdorf na różnych wiecach nie są manifestowaniem politycznym, to co nim jest? - pytał Karol Gac.  - Spór jest bardzo złożony i nie będzie go łatwo rozwiązać jeśli obie strony będą trzymały się swojego punktu widzenia. Mam wrażenie, że to dopiero cisza przed burzą, a prawdziwy spór dopiero nas czeka - dodał. 

Więcej w całości audycji.

Debatę dnia prowadził Krzysztof Świątek.

______________________

Data emisji: 05.07.18

REKLAMA

Godzina emisji: 18:05


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej