Reparacje wojenne od Niemiec kartą przetargową?

Z udziałem niemieckich ekspertów odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona sprawie odszkodowań za II wojnę światową. To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą naukowcy z Niemiec. Do tej pory niemieckie władze podkreślały, że sprawa reparacji wojennych jest "prawnie i finansowo zamknięta". W Debacie Dnia o tym, czy Warszawa może liczyć na odszkodowanie, rozmawiali Anna Sarzyńska (Telewizja Polska) i Marek Tejchman (Dziennik Gazeta Prawna).

2018-09-06, 19:29

Reparacje wojenne od Niemiec kartą przetargową?
Plac Trzech Krzyży w Warszawie, 1945 rok. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

06.09.18 Debata Dnia: Czy Niemcy wypłacą Polsce reparacje wojenne?
+
Dodaj do playlisty

- Kwestia reparacji pierwszy raz od wielu lat wróciła do agendy międzynarodowej. Przez długi czas to był temat tabu. Wszyscy żyliśmy w przekonaniu, że sprawa jest zamknięta, że nie ma co do niej wracać. PiS jednak temat podniósł, spodziewałam się, że będzie większy opór ze strony niemieckiej. Tymczasem, są politycy, publicyści, naukowcy, którzy do sprawy podchodzą spokojnie, można na ten temat rozmawiać. Czy to doprowadzi do optymalnego finału, czyli wypłaty odszkodowań? Mało kto w to wierzy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska, dodając przy tym, że temat reparacji "może być kartą w negocjacjach różnych, ważnych kwestii" 

Zdaniem Marka Tejchmana to "bardzo dobrze, że rozmawiamy o reparacjach". - Jest dla mnie pewnym zaskoczeniem, że z kwestii reparacji udało się uczynić narzędzie polityczne, narzędzie służące do nacisku na Berlin - wskazywał dziennikarz "DGP". Zaznaczył przy tym, że nie wierzy w to, że Niemcy wypłacą Polsce reparacje wojenne. - To byłoby dla naszego zachodniego sąsiada otwarcie puszki Pandory. Pojawiłyby się też inne kraje, które występowałyby wobec Berlina z podobnymi roszczeniami - przewidywał komentator. - Jednak wyobrażam sobie uruchomienie czegoś na kształt funduszu wsparcia. Polska musiałaby zobowiązać się zaniechania dalszych roszczeń w zamian za otrzymanie konkretnych świadczeń - mówił Tejchman. 

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, podkreślał na antenie Polskiego Radia 24 - w audycji Świat 24 - że Warszawa "nigdy nie zrzekła się reparacji".

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji. 

REKLAMA

Gospodarzem programu była Joanna Miziołek

Polskie Radio 24/zz

-----------------------------

Data emisji: 06.09.18

Godzina emisji: 18.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej