"Debata dnia". 15 lat Polski w Unii Europejskiej - bilans

2019-05-02, 18:57

"Debata dnia". 15 lat Polski w Unii Europejskiej - bilans
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/MagMac83

- Trudno jest podliczyć nawet ściśle finansowy bilans. Można podać ile Polska wpłaciła do unijnej kasy i ile z niej dostała. Tutaj wychodzimy ciągle na plus. Natomiast jakość inwestycji, które były finansowane jest bardzo różna - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny). Gościem Debaty Dnia był również Robert Tekieli (Polskie Radio).  

Posłuchaj

2.05.19 Debata Dnia cz.1
+
Dodaj do playlisty

15 lat temu - 1 maja 2004 roku - Polska wraz z 9. innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15. do 25. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium.

- Generalnie, z gospodarczego punktu widzenia, można ten czas oceniać na plus. Oczywiście pamiętając, że ciągle tkwimy w pułapce średniego wzrostu. Nie prędko będziemy krajem, który rzeczywiście może zarobić na wytwarzaniu półproduktów. UE nie pomoże nam w tym, żebyśmy w łańcuchu dostaw byli na jak najlepszej pozycji, żebyśmy zarabiali na finalnych produktach - mówił Jakub Jałowiczor. Jego zdaniem jest też problem z oceną pod względem ideologicznym. - UE wspiera wynalazki światopoglądowe w Polsce. Jak dotąd jednak wielkiej rewolucji nie było. Oceniam 15 lat na plus, ale ze sporymi zastrzeżeniami - dodał gość Polskiego Radia 24. 

Robert Tekieli przyznał, że bilans 15-lecia jest na plus. - Pewnie bez UE skok cywilizacyjny byłby mniejszy. Natomiast odbyło się to kosztem kolonizacji gospodarczej. Jesteśmy krajem skolonizowanym, dopiero podejmujemy próby wyjścia z tej sytuacji. Naszym kosztem było całkowite otwarcie rynku - tłumaczył publicysta. Podkreślił, że znaleźliśmy się w punkcie, w którym rozpocznie się kolonizacja ideologiczna.

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji był Adrian Stankowski. 

Data emisji: 2.05

Godzina emisji: 18.06

PR24


Polecane

Wróć do strony głównej