Debata dnia. Publicyści o nominacji Mariusza Kamińskiego na szefa MSWiA

2019-08-14, 19:00

Debata dnia. Publicyści o nominacji Mariusza Kamińskiego na szefa MSWiA
n/z Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, nowy minister MSWiA. Foto: PAP/Leszek Szymański

W Pałacu Prezydenckim minister Mariusz Kamiński odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na stanowisko szefa MSWiA. W Polskim Radiu 24 do tej nominacji odnieśli się publicyści: Marek Król ("Sieci") i Adam Buła ("Polska The Times").

Posłuchaj

14.08.2019 'Debata dnia". Goście: Marek Król ("Sieci") oraz Adam Buła ("Polska The Times")
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowy szef MSWiA zastąpił na tym stanowisku Elżbietę Witek. - Mam absolutne przekonanie, że Mariusz Kamiński, na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, to właściwa osoba na właściwym miejscu - powiedział prezydent Andrzej Duda. – Resort nie wymaga żadnych radykalnych zmian. Jestem już po rozmowach ze wszystkimi szefami służb. Bardzo dobrze oceniam pracę podległych służb. Będziemy do końca kadencji prowadzili sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli w sposób odpowiedzialny, profesjonalny i rzetelny – podkreślił minister Mariusz Kamiński.

Adam Buła stwierdził, że nominację Mariusza Kamińskiego można uznać za "nominację uzasadnioną". - To osoba z najwyższych kręgów władzy, funkcjonująca blisko prezesa PiS - powiedział publicysta "Polska The Times" i dodał, że zmiana na stanowisku szefa MSWiA "nie jest istotna dla większości wyborców w Polsce".  - Są obecnie inne, głośne sprawy, które interesują Polaków. One jednak lądują na podwórku Ministerstwa Sprawiedliwości - zauważył.

Powiązany Artykuł

Sasin.jpg
Jacek Sasin: Mariusz Kamiński doskonale zna specyfikę działań MSWiA

Funkcję szefa CBA pełnił do 13 października 2009. Po przejęciu władzy premier Donald Tusk pozostawił Kamińskiego w 2007 r. na stanowisku szefa CBA. W październiku 2009 r. po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO) go odwołał; według Tuska Kamiński wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym". Jego następcą został Paweł Wojtunik.

W marcu 2015 r. Mariusz Kamiński został skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień, w związku z akcją CBA, dotyczącą tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

Powiązany Artykuł

Rafał-Ziemkiewicz280.jpg
Rafał Ziemkiewicz: M. Kamiński szefem MSWiA to "czarny scenariusz" dla opozycji

O znaczeniu ułaskawienia Mariusza Kamińskiego mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król. - Cieszyłem się wtedy z tej decyzji prezydenta. Zadawałem sobie wówczas pytanie: co jest silniejsze mafia czy państwo? Państwo wygrało - stwierdził publicysta "Scieci". -  Takich ludzi trzeba bronić - dodał. Adam Buła stwierdził, że jeżeli ktoś uważa Mariusza Kamińskiego za osobę kontrowersyjną, to nic go nie przekona. - Nowy szef MSWiA Mariusz Kamiński to człowiek kontrowersyjny też z powodu swojej bezdyskusyjnej, chwalebnej karty. Dla tych, którzy inaczej rozumieli interes narodowy, to nie będzie bohater ich bajki - podsumował Adam Buła.

Audycję prowadziła Magdalena Złotnicka

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------------------------

Data emisji: 14.08.2019

Godzina emisji: 18.06

Polecane

Wróć do strony głównej