Karol Gac: zbliżenie Turcji z Rosją spędza sen z powiek europejskim przywódcom

- W Londynie doszło do spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydent Turcji Recepem Erdoganem oraz innymi przywódcami regionu. Spotkanie okazało się efektywne skoro Turcja nie wyraziła sprzeciwu wobec tego zapowiadanego wzmocnienia - powiedział Karol Gac (dorzeczy.pl). Gościem "Debaty Dnia" był także Hubert Biskupski ("Super Express").

2019-12-04, 19:21

Karol Gac: zbliżenie Turcji z Rosją spędza sen z powiek europejskim przywódcom

Posłuchaj

04.12/2019, "Debata Dnia"
+
Dodaj do playlisty

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z przywódcami 28 państw członkowskich NATO wziął udział w szczycie zorganizowanym w Watfordzie pod Londynem. Na konferencji prasowej opisał szczegóły spotkania. - Można było w mediach przeczytać przed szczytem, że wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego są spory. Stanowczo trzeba podkreślić, że żadnego kryzysu nie ma - stwierdził prezydent.

Goście "Debaty Dnia" w Polskim Radiu 24 skomentowali ustalenia szczytu NATO w Londynie. Hubert Biskupski zwrócił uwagę na to, że "każdy z członków NATO patrzy w swoją stronę". Publicysta jest przekonany jednak o trwałości Sojuszu, pod jednym wszakże warunkiem. - Dopóki Stany Zjednoczone są zainteresowane trwaniem tego Sojuszu, dopóty on w moim przekonaniu będzie istniał - stwierdził zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu". 

Karol Gac podkreślał zaś dobre rezultaty szczytu NATO patrząc z perspektywy Polski. - Dzisiejsze ustalenia szczytu NATO zakończyły się dość pozytywnymi informacjami, zwłaszcza dla Polski, ale nie tylko. Mam na myśli wzmocnienie wschodniej flanki NATO. To najlepszy komentarz dot. kondycji Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził Karol Gac. - Ale Turcja z Rosja spędzają sen z powiek wielu europejskim przywódcom - dodał. 

Śmierć mózgowa NATO?

Czytaj także:

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Erdogan_PAP.jpg
Dr Jacek Raubo: trudno nie zakładać wyjścia Turcji z NATO

Obaj publicyści uczestniczący w "Debacie Dnia" w Polskim Radiu 24 przywołali wypowiedź prezydent Francji Emmanuela Macrona, który kilka dni temu, w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje - jak to określił - śmierć mózgu NATO. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. "To, czego teraz doświadczamy, jest śmiercią mózgu NATO" - stwierdził francuski przywódca. Te słowa odbiły się szerokim echem, a prezydent Francji Emmanuel Macron podtrzymał w Londynie swa wcześniejsza wypowiedź. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

- NATO oczywiście ma swoje problemy. Gdy prezydent Francji mówił o śmierci mózgowej NATO, to moim zdaniem był to pstryczek w nos wykonany w kierunku USA, bo to Stany Zjednoczone są przecież mózgiem NATO - przypomniał Karol Gac.

Hubert Biskupski stwierdził zaś, że "pogłoski o śmierci mózgowej NATO są nieco przesadzone". - To w zasadzie jedyny trwały sojusz - powiedział publicysta "Super Expressu". Pytany zaś o Turcję stwierdził, że "Turcja to enfant terrible NATO". A zgody, co do traktowania Kurdów jako terrorystów w Europie, nie ma. Dobrze, że prezydent Francji powiedział prezydentowi Erdoganowi, co my o tym myślimy - zauważył Hubert Biskupski.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

* * *

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadząca: Joanna Miziołek

Data emisji: 04.12.2019

Godzina: 18:06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej