X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:31
Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma "przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło". W Polskim Radiu 24 debatowali Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Miłosz Lodowski, publicysta niezależny.
Audio
  • Publicyści o uroczystościach w 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ("Debata dnia" / PR24)
nz 27.01.2020. Brama byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, w dniu obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
n/z 27.01.2020. Brama byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, w dniu obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- W imieniu Rzeczypospolitej ponawiam zobowiązanie: zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się wydarzyło w Auschwitz - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że fałszowanie historii II wojny światowej, instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz to bezczeszczenie pamięci ofiar. O uroczystościach w Auschwitz mówili Jakub Pacan i Miłosz Lodowski.

prezydent-1200-pap.jpg
Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Goście Polskiego Radia 24 na początku poruszyli kwestie historyczne, mówiąc o dramacie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz o dzisiejszych uroczystościach.

Miłosz Lodowski, zapytany o wrażenia z uroczystości na terenie byłego obozu stwierdził, że trudno mówić o "wrażeniach" w związku z tak dramatycznymi obchodami.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Marian Turski: Auschwitz nie spadł nagle z nieba, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się

- W uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać. Wolałbym wyciągać wnioski czego doświadczamy, co pamiętamy i co przyniesiemy przez następne pokolenia i jaka nauka płynie z tej tragedii, która zdarzyła się w czasie II wojny światowej - mówił publicysta.

- Naród, który się nazywał narodem poetów, stworzył całą gałąź przemysłu, która polegała na przemysłowym mordowaniu ludzi. To jest coś niewyobrażalnego, ja sobie tego nie potrafię poukładać w mojej wyobraźni, jest to jakaś otwarta rana. Tak porażająca zbrodnia, że ja nie jestem tego w stanie ogarnąć - podkreślał Jakub Pacan.

Kwestia polityki historycznej

Publicyści, w kontekście dzisiejszych obchodów, mówili także o polityce historycznej. Zostali zapytani o ostatnie wypowiedzi Władimira Putina atakujące Polskę, a także o jego wystąpienie i całe forum w Yad Vashem.

Jakub Pacan stwierdził, że sprawa polityki historycznej w Polsce była przez długi czas pomijana, bo w Polsce panowało przekonanie, że zbrodni Holokaustu nie da się przekłamać. Później okazało się, że jest inaczej. Podkreślił jednak, że obecnie sytuacja się zmieniła - To co zrobił Władimir Putin, pozwoliło Polsce "policzyć szable" - ile nas jest - mówił Jakub Pacan i zaznaczył, że tym razem całe światowe media kontrowały kłamstwa Władimira Putina.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Obowiązkiem Polski jest mówienie prawdy o Holokauście". Bogdan Pęk o uroczystościach w Auschwitz

Miłosz Lodowski zwrócił jednak uwagę na to, że w sprawie polityki historycznej mamy dużo do zrobienia bo "prawda nie obroni się sama". - Raport Pileckiego powinien być dostarczony do Kongresu Stanów Zjednoczonych, każdemu kongresmenowi, do bibliotek w Izraelu i USA. Ten raport zawiera wiele niuansów, jest bardzo rzetelny. - mówił publicysta.

Dodał, że dotąd był on cytowany często niekompletny ze względu na poprawność polityczną, poruszał bowiem zagadnienia trudne. -  Mówił też o tragedii Polaków po wkroczeniu Sowietów na ziemiach wschodnich - wyjaśnił Miłosz Lodowski

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Joanna Miziołek
Goście: Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność), Miłosz Lodowski (publicysta)
Data emisji: 27.01.2020
Godzina emisji: 18.08

IAR/PAP, PR24, jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak