more_horiz

"Plan Marshalla" dla Białorusi. Publicyści: alternatywa dla drogi z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 19:15
- "Plan Marshalla" dla Białorusi może pokazać jakiś rodzaj alternatywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" wskazał w "Debacie dnia", że plan może pomóc w scementowaniu białoruskiej opozycji. 
Demonstracja w Mińsku
Demonstracja w MińskuFoto: EPA/STRINGER

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Jak wskazał, to "szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów".

Posłuchaj
52:25 [PR24]PR24 (mp3) 14 wrzesień 2020 18_06_04.mp3 Publicyści o zapowiedzianym przez Mateusza Morawieckiego Planie Marshalla dla Białorusi (Debata dnia/PR24)

 

- Jest to jakiś wyjątek od tych buchających nieustannie emocji politycznych, emocji walki plemiennej - powiedział Marcin Piasecki o spotkaniu premiera z przedstawicielami sejmowych klubów. Jego zdaniem, "Białoruś i bardzo trudna tam sytuacja jest tego warta, żeby główne siły polityczne w Polsce po prostu się dogadały i mówiły jednym głosem".

lukaszenka putin mid-epa08668550 1200.jpg
Grzywaczewski: Łukaszenka musi błagać Putina o pomoc

Mówiąc o propozycji "Planu Marshalla" dla Białorusi, Piasecki zauważył, że sprawa wykracza poza kwestie gospodarcze i jest bardzo delikatna. Ostrzegł, że łatwo zostać posądzonym o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy, czego nikt nie lubi. Wskazał, że choć Białoruś nie jest bogatym krajem, jej gospodarka nie wymaga teraz jakiejś gigantycznej pomocy. - W planie może będzie chodziło o to, żeby zacząć pokazywać Białorusi jakiś rodzaj alternatywy - dodał.

Igor Szczęsnowicz zaznaczył, że nie znamy szczegółów tego planu, ale - choć dotyczy spraw gospodarczych - uzależnia wszelką pomoc od demokratyzacji życia na Białorusi. 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że jeśli informacja o "Planie Marshalla" dla Białorusi dotrze do mieszkańców tego kraju, to będą wiedzieli, że istnieje inna droga niż ta z Rosją. Przypomniał, że podczas spotkania w Soczi Władimir Putin zaoferował Alaksandrowi Łukaszence kredyt o wartości 1,5 mld dol. - Zostało tą "marchewką" pomachane - ocenił. Jego zdaniem, w tym kontekście "Plan Marshalla" dla Białorusi może scementować opozycję.

20914017-12dw.jpg
"Plan Marshalla" dla Białorusi. Mateusz Morawiecki przedstawi go europejskim liderom

Jak dziś wyglądają relacje Łukaszenki z Putinem? Czy upadek białoruskiego prezydenta jest przesądzony? Kto mógłby go zastąpić?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W jej drugiej części poruszono temat rekonstrukcji rządu oraz zmian w prawie dotyczących hodowli zwierząt futerkowych. 

***

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 18.06

fc


Zobacz także

Zobacz także