X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Plan Marshalla" dla Białorusi. Publicyści: alternatywa dla drogi z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 19:15
- "Plan Marshalla" dla Białorusi może pokazać jakiś rodzaj alternatywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" wskazał w "Debacie dnia", że plan może pomóc w scementowaniu białoruskiej opozycji. 
Demonstracja w Mińsku
Demonstracja w MińskuFoto: EPA/STRINGER

- Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w porozumieniu z i w imieniu Grupy Wyszehradzkiej, zaproponuję tzw. Plan Marshalla dla Białorusi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Jak wskazał, to "szereg rozwiązań, głównie gospodarczych, które wspólnie jako UE moglibyśmy zaproponować Białorusi w przypadku przeprowadzenia wolnych wyborów".

Posłuchaj
52:25 [PR24]PR24 (mp3) 14 wrzesień 2020 18_06_04.mp3 Publicyści o zapowiedzianym przez Mateusza Morawieckiego Planie Marshalla dla Białorusi (Debata dnia/PR24)

 

- Jest to jakiś wyjątek od tych buchających nieustannie emocji politycznych, emocji walki plemiennej - powiedział Marcin Piasecki o spotkaniu premiera z przedstawicielami sejmowych klubów. Jego zdaniem, "Białoruś i bardzo trudna tam sytuacja jest tego warta, żeby główne siły polityczne w Polsce po prostu się dogadały i mówiły jednym głosem".

lukaszenka putin mid-epa08668550 1200.jpg
Grzywaczewski: Łukaszenka musi błagać Putina o pomoc

Mówiąc o propozycji "Planu Marshalla" dla Białorusi, Piasecki zauważył, że sprawa wykracza poza kwestie gospodarcze i jest bardzo delikatna. Ostrzegł, że łatwo zostać posądzonym o wtrącanie się w wewnętrzne sprawy, czego nikt nie lubi. Wskazał, że choć Białoruś nie jest bogatym krajem, jej gospodarka nie wymaga teraz jakiejś gigantycznej pomocy. - W planie może będzie chodziło o to, żeby zacząć pokazywać Białorusi jakiś rodzaj alternatywy - dodał.

Igor Szczęsnowicz zaznaczył, że nie znamy szczegółów tego planu, ale - choć dotyczy spraw gospodarczych - uzależnia wszelką pomoc od demokratyzacji życia na Białorusi. 

Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że jeśli informacja o "Planie Marshalla" dla Białorusi dotrze do mieszkańców tego kraju, to będą wiedzieli, że istnieje inna droga niż ta z Rosją. Przypomniał, że podczas spotkania w Soczi Władimir Putin zaoferował Alaksandrowi Łukaszence kredyt o wartości 1,5 mld dol. - Zostało tą "marchewką" pomachane - ocenił. Jego zdaniem, w tym kontekście "Plan Marshalla" dla Białorusi może scementować opozycję.

20914017-12dw.jpg
"Plan Marshalla" dla Białorusi. Mateusz Morawiecki przedstawi go europejskim liderom

Jak dziś wyglądają relacje Łukaszenki z Putinem? Czy upadek białoruskiego prezydenta jest przesądzony? Kto mógłby go zastąpić?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W jej drugiej części poruszono temat rekonstrukcji rządu oraz zmian w prawie dotyczących hodowli zwierząt futerkowych. 

***

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie")
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 18.06

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Putin podyktuje Łukaszence wysoką cenę, ale aneksja Białorusi jest nieopłacalna dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 21:15
- Włączenie Białorusi do Rosji wiązałoby się z ogromnymi kosztami dla rosyjskiego budżetu. Powodem byłaby konieczność przeprowadzenia odpowiednich reform. Dlatego Moskwie bardziej na rękę jest utrzymywanie białoruskiej strefy buforowej - powiedział Grzegorz Kuczyński, analityk i ekspert od spraw wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje na Białorusi. Dr Bryc: Łukaszence nie uda się już zdusić społeczeństwa obywatelskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 21:10
- Białorusini nauczyli się wyrażać swój sprzeciw. Jestem pod wrażeniem, że społeczeństwo białoruskie, poradzieckie, które jeszcze niedawno było mniej aktywne i chętne do protestów niż Rosjanie, teraz po raz pierwszy na skalę ogólnonarodową odważyło się protestować i nie boi się tego - powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń