"Przekroczono kolejne granice". Tomasz Truskawa o manifestacjach po wyroku TK ws. aborcji

- Forma Strajku Kobiet pokazała, że przekroczono kolejne granice - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Do sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji odniósł się również Hubert Biskupski, publicysta "Super Expressu".

2020-10-26, 19:17

"Przekroczono kolejne granice". Tomasz Truskawa o manifestacjach po wyroku TK ws. aborcji

W wielu miastach Polski trwały w niedzielę protesty zawiązane z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie TK uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją.

Powiązany Artykuł

Protesty warszawa PAP-1200.jpg
Rzecznik KGP: policja zabezpiecza protesty w całym kraju. Apel o stosowanie zasad sanitarnych

Aktywiści zablokowali w niedzielę w stolicy dostęp do niektórych kościołów na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Jak podaje na swoim profilu w mediach społecznościowych Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, pojawili się przed kościołem św. Anny, Bazyliką św. Krzyża, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i katedrą Jana Chrzciciela. Protestujący mieli transparenty z hasłami antyklerykalnymi, antyrządowymi oraz o prawie do legalnej aborcji. W poniedziałek zaś protestujący zaczęli blokować centra największych polskich miast.

"Opór tkwi w Kościele"

Tomasz Truskawa ocenił, że wulgarne hasła protestujących i ataki na kościoły są "kolejnym przekroczeniem granic". - Zaczęło się to już w 2010 i 2011 roku na Krakowskim Przedmieściu. To tam dochodziło do profanowania symboli religijnych. Brak reakcji na tego typu zdziczenie spowodował, że poszło to dalej - stwierdził publicysta.

- Ci, którzy sterują Strajkiem Kobiet, zdali sobie sprawę, że główne źródło oporu wobec przebudowy społeczeństwa tkwi w Kościele. Dlatego w niedziele nastąpiły ataki na wiernych - dodał.

REKLAMA

Gość PR24 wskazał również, że w kontekście wyroku TK niepotrzebne są ataki na Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes PiS wielokrotnie udowadniał, że wie, jak podejście do aborcji dzieli społeczeństwo, dlatego bardzo starannie unikał podgrzewania tej kwestii. Nie sądzę więc, by decyzja w tej sprawie zapadła w jego gabinecie - powiedział Tomasz Truskawa.

Posłuchaj

Publicyści o Strajku Kobiet (PR24/Debata dnia) 45:36
+
Dodaj do playlisty

"Manifestacje dalej eskalują"

Hubert Biskupski stwierdził zaś, że protesty są zrozumiałe. - Wygląda to bardzo źle. Trybunał wykonywał zadania zlecone przez PiS, zarówno co do treści orzeczenia, jak i czasu jego wydania. Nie przewidzieli oni, że może w czasie szczytu pandemicznego dojść do takich manifestacji, które dalej eskalują - ocenił publicysta.

Powiązany Artykuł

Terlecki EN-1200.jpg
Ryszard Terlecki: opublikować orzeczenie TK, potem pilnie podjąć decyzję ws. przepisów

Gość PR24 zapytany o to, czy widzi jakąś możliwość rozwiązania tego konfliktu, podkreślił, że orzeczenie TK może zatrzymać tylko zmiana konstytucji. - Po wczytaniu się w orzeczenie TK nie widzę żadnych możliwości dopisywania dodatkowych przesłanek, które dopuszczałyby do aborcji - wskazał Biskupski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

***

Tytuł audycji: "Debata dnia"
Prowadzący: 
Joanna Miziołek 
Goście: Hubert Biskupski ("Super Express"), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 18.06

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej