"Poziom, przy którym derby Łodzi to Wersal". Publicysta o hasłach na protestach
- Sprzeciwem wobec tego, co się dzieje, rządzi jeden piękny staropolski czasownik i jeden piękny staropolski rzeczownik - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Buła z "Polska The Times" w komentarzu do manifestacji na ulicach polskich miast. - Agresja i wulgarność nie nakręciły się w wyniku tych protestów, miało być ostro, miało być wulgarnie. Derby Łodzi to przy tym wersal - ripostował Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
2020-10-27, 19:56
Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który tego dnia orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez "Strajk kobiet". Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce, w niedzielę protesty odbyły się także w kościołach.
Powiązany Artykuł

Jarosław Kaczyński: wzywam członków PiS i naszych sympatyków, by bronili Kościoła
"Orzeczenie to był zapalnik"
- Hasłem i motorem napędowym jest zdefiniowanie stanów emocjonalnych wprost i jednoznacznie - ocenił Adam Buła z "Polska The Times". Tymi protestami i tym sprzeciwem wobec tego, co się dzieje, rządzi jeden piękny staropolski czasownik i jeden piękny staropolski rzeczownik. Nie zacytuję, bo na antenie nadal nie wypada, ale nie sądzę, by ten stan potrwał długo. To jest zupełnie inny język. Nie wiem, jak po tygodniu można tego nie dostrzegać - to jest zanegowanie całej tej grzecznej gry - wskazał publicysta - ocenił gość Polskiego Radia 24.
Czytaj także
- "Skali agresji nie da się niczym uzasadnić". Premier o protestach związanych z wyrokiem TK
- Terlecki: protest jest prawem demokracji, ale niepokojąca jest niezwykła agresja tych demonstracji
- Hasłem tego protestu jest: "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę". Nie sądzę, że ta fala się utrzyma i obali PiS w dwa tygodnie. Nic z tych rzeczy, zwłaszcza, że za chwilę zaczną dochodzić polityczne animozje i jeden kawałek lewicy oburzy się na drugi, że się za bardzo na tym lansuje, a ci z centrum oburzą się, że lewica zanadto na tym zyskuje, zacznie się przepychanie, odciąganie... Ataki na Kościół i hasła bardzo lewicowe, jakie dzisiaj ogłosił Strajk Kobiet (...) to nie jest agenda wszystkich protestujących. Protestujący wyszli, bo mieli dość nie samej decyzji, tylko atmosfery wokół tej decyzji. Orzeczenie Trybunału to był zapalnik - wskazał Adam Buła.
Powiązany Artykuł

"Samowykluczają się z naszego dorobku cywilizacyjnego". Jan Żaryn o profanacji kościołów
"Miało być ostro, miało być wulgarnie"
- Jedną rzeczą jest to, że w tym proteście bierze udział sporo nastolatków - podkreślił Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". - To jest rzecz, jaką się i socjologowie, i pedagodzy, i Kościół, powinni martwić. To pokazuj ogromną zmianę z pokoleniem 30-latków, a pewni i 20-paru-latków. To jest coś, co na dłuższą metę pewnie będzie procentować - zaznaczył gość "Debaty dnia".
REKLAMA
Czytaj także:
- Przerywanie nabożeństw przez protestujących. Libicki: w ten sposób gwałci się prawo do publicznego wyznawania wiary
- Szeremietiew o protestach na ulicach polskich miast: państwo ma wszystkie instrumenty, by zapanować nad sytuacją
- Jeśli chodzi o agresję tych protestów i o wulgarność, to nie jest coś, co powstało i co się nakręciło w wyniku tych protestów, jak to się czasem na demonstracjach zdarza, chociaż rzadko aż do tego poziomu, bo to jest poziom przy którym derby Łodzi to jest Wersal. Transparent z wulgaryzmami na "w" był przygotowany już pierwszego dnia, z tym organizacje feministyczne wystartowały na samym początku. To miało być ostro, miało być wulgarnie i - jak się okazuje - szybko zapadła decyzja, żeby doszło do czegoś, czego myśmy w Polsce od lat nie mieli, czyli do ataków na kościoły - podkreślił Jakub Jałowiczor.
Posłuchaj
Posłuchaj
W "Debacie dnia" więcej komentarza do bieżącej sytuacji społecznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.
***
Audycja: "Debata dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: Adam Buła ("Polska the Times"), Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 27.10.2020
Godz. emisji: 18.06
REKLAMA
PAP, Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA