Spada liczba zakażeń koronawirusem. Sarzyńska: za wcześnie, żeby się cieszyć
- Musimy sprawdzać liczbę osób, które umierają i liczbę dostępnych łóżek covidowych. Nie ma tragedii, dopóki łóżka są w zapasie. Znamy też z mediów relacje, że karetki godzinami jeżdżą pomiędzy szpitalami i nie mają gdzie zostawić pacjentów - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Sarzyńska ("TVP"). Gościem był również Adam Buła (Agencja Informacyjna Polska Press)
2020-11-16, 20:11
W poniedziałek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 20 816 osób. Ostatniej doby zmarły 143 osoby. Łącznie wykryto dotąd 733 788 przypadków COVID-19 – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba ozdrowieńców wynosi 11 239 osób.
Anna Sarzyńska przypomniała, że po weekendzie dane zawsze są niższe. - Należałoby brać średnią z całego tygodnia. Ponad 20 tys. dziennie daje przyrost o ponad 100 tys. tygodniowo. To nadal bardzo dużo, bo znaczna część chorych wymaga opieki szpitalnej. Musimy sprawdzać liczbę osób, które umierają i liczbę dostępnych łóżek covidowych. Nie ma tragedii, dopóki łóżka są w zapasie. Znamy też z mediów relacje, że kartki godzinami jeżdżą pomiędzy szpitalami i nie mają gdzie zostawić pacjentów. 1000 lub 2000 przypadków mniej dziennie w ogólnych statystykach to nadal za mało, by móc się cieszyć - powiedziała publicystka.
Powiązany Artykuł
"W 94,5 proc. skuteczna". Moderna ogłasza sukces ws. szczepionki na koronawirusa
Również w poniedziałek poinformowano, że szczepionkę na koronawirusa o wysokiej skuteczności opracował amerykański koncern farmaceutyczny Moderna. Jak poinformowano, preparat daje w 95 proc. ochronę przed COVID-19. Zaledwie tydzień temu świat obiegła informacja od koncernu farmaceutycznego Pfizer, który poinformował, że jego szczepionka przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności.
Posłuchaj
Adam Buła zauważył, że szczepionki są na przedostatnich etapach testów. - Nawet jeśli zostanie uruchomiana maksymalnie szybka procedura dopuszczenia ich na rynek, skrócona do miesięcy, to będą najwcześniej dostępne na wiosnę. Pojawią się wtedy, gdy wszyscy, którzy mają umrzeć, już umrą. Zwłaszcza w kraju, gdzie jedynym sposobem zarządzania sytuacją kryzysową jest ograniczenie liczby testów, żeby nie było za dużo wykrytych przypadków. Najbardziej do góry idzie krzywa pokazującą stosunek wykrytych testów pozytywnych do testów przeprowadzonych - 60 proc. Nie tylko nie testujemy szeroko, wybraliśmy opcję testowania objawowego - podsumował Buła.
REKLAMA
Więcej w nagraniu
***
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Joanna Miziołek
Goście: Adam Buła ("Polska the Times"), Adam Borowski
REKLAMA
Data emisji: 16.11.2020
Godz. emisji: 18.06
REKLAMA