"UE jest mistrzynią kompromisów". Piasecki o negocjacjach budżetowych
- Politycy, często na użytek wewnętrzny, chcą pokazać swoją siłę i determinację. Później jednak i tak zawierany jest kompromis i każda ze stron może obwieścić swoje zwycięstwo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"). Gościem był również Jarosław Popek (Radio Gdańsk).
2020-12-10, 18:40
Jednym z głównych tematów szczytu UE w Brukseli jest pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm warunkowości wypłat funduszy. Mechanizm w pierwotnej wersji był, zdaniem Polski i Węgier, nieprecyzyjny i mógł być wykorzystywany w decyzjach arbitralnych, motywowanych politycznie.
Powiązany Artykuł
Premier w Brukseli: chcemy rozdzielenia ochrony budżetu od kwestii praworządności
Zdaniem Marcina Piaseckiego na szczycie UE dojdzie do kompromisu. - Na razie przywódcy europejscy zajmują się kwestiami dotyczącymi pandemii. Natomiast wygląda na to, że trwają intensywne negocjacje kuluarowe. Czeka nas maraton negocjacyjny, szczyty UE potrafią się przedłużać. Mam jednak nadzieję, że nie zostaną przyjęte dla nas nieakceptowalne warunki. Natomiast ze swojej strony nie zastosujemy weta. UE jest mistrzynią kompromisów. Politycy, często na użytek wewnętrzny, chcą pokazać swoją siłę i determinację. Później jednak i tak zawierany jest kompromis i każda ze stron jest w stanie obwieścić swoje zwycięstwo - powiedział publicysta.
Posłuchaj
REKLAMA
W kompromisowym dokumencie jest mowa o tym, że mechanizm będzie miał zastosowanie dla ochrony interesów finansowych Unii, czyli będzie chronił budżet przed korupcją i defraudacją. Zapisano też, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu.
Również Jarosław Popek nie ma wątpliwości, że kompromis zostanie zawarty. - Przywódcy UE dali sobie czas, zamieniając punkty obrad. Najpierw będą dyskutować o pandemii, ale w kuluarach - o kompromisie budżetowym. Dojdzie do kompromisu, tym bardziej, że Niemcy chcą zakończyć swoją prezydencję w UE sukcesem. Niemcy tak naprawdę decydują o tym, co dzieje się w UE - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Unijni liderzy podczas zaplanowanego na dwa dni szczytu będą rozmawiać również o polityce klimatycznej, walce z pandemią koronawirusa i relacjach zewnętrznych. Szefowie państw i rządów krajów UE mają rozmawiać m.in. o zaproponowanym przez KE podniesieniu celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. do 55 proc.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadził: Adrian Stankowski
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Jarosław Popek (Radio Gdańsk)
REKLAMA
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 18.06
PR24
REKLAMA