"Ruch wyprzedzający". Publicyści o narodowej kwarantannie
- O ile pierwszą, wiosenną kampanię wojny z epidemią rząd wygrał, to druga faza pozostaje dla nas zadaniem jako społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Grzybowski (Tygodnik "Niedziela"). Gościem był również Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita").
2020-12-17, 19:29
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzona będzie narodowa kwarantanna. Zamknięte będą galerie handlowe, stoki narciarskie i hotele, w Sylwestra będzie obwiązywał zakaz przemieszczania się w godz. 19.00 - 6.00.
Powiązany Artykuł
![gaLERIA handlowa nieczynna EN 1200 .jpg](http://static.prsa.pl/images/b8632dcd-16b9-41c3-a91e-8af0b2a53486.jpg)
Kwarantanna narodowa. Sprawdź, z jakimi ograniczeniami to się wiąże
Zdaniem Marcina Piaseckiego mamy do czynienia z ruchem wyprzedzającym przed trzecią falą koronawirusa. - Dostrzegam jednak brak konsekwencji i opinia publiczna może czuć się pogubiona. Premier Mateusz Morawiecki już dwukrotnie ogłaszał zwycięstwo w walce z pandemią, tego zwycięstwa nie ma. Poza tym obecne plany mają się nijak do strategii z listopada. Rozumiem, że tamta strategia się zdezaktualizowała - powiedział publicysta. Jego zdaniem faza sylwestrowa narodowej kwarantanny i obejmująca ferie zimowe wydaje się zrozumiała. - Natomiast mam problem, jeśli chodzi o święta, które mają charakter rodzinny i wydaje się, że ten charakter zostanie utrzymany. Będą duże zloty rodzinne również z udziałem starszych osób, co może być bardzo niebezpieczne. Skupiska są bardzo ryzykowne, zwłaszcza dla seniorów - dodał Piasecki.
- Szef KPRM: jest szansa, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy proces szczepień przeciwko COVID-19
- Główny doradca ds. COVID-19 apeluje o rozsądek: wzrost zgonów to alarm
Natomiast Piotr Grzybowski zwrócił uwagę, że minister Adam Niedzielski precyzyjnie wyjaśnił mechanizm narodowej kwarantanny. - Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zdrowotne to nie tylko samo zdrowie. Należy je rozumieć szerzej, natomiast konsumuje środki i angażuje siły przy COVID-19. Służby w dużym stopniu są tylko temu podporządkowane. Każda śmierć jest tragedią i stratą. O ile pierwszą, wiosenną kampanię wojny z epidemią rząd wygrał, to druga faza pozostaje dla nas zadaniem jako społeczeństwa - powiedział gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
W Polsce ostatniej doby potwierdzono 11 953 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarło 431 osób. Jednocześnie, w ciągu 24 godzin, z COVID-19 wyzdrowiało 10 699 osób.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadził: Adrian Stankowski
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Piotr Grzybowski (tygodnik "Niedziela")
REKLAMA
Data emisji: 17.12.2020
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA