PO przeciw uchwale ws. Jolanty Brzeskiej. Potocki: jakby poczuwała się do winy

- Dziwię się PO, ale rozumiem, że najpewniej chodziło o to, iż czasy dzikiej reprywatyzacji dotyczyły kadencji Gronkiewicz-Waltz - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). Gościem był również Adam Buła ("Polska The Times"). Platforma Obywatelska zgłosiła sprzeciw wobec przyjęcia przez Sejm przez aklamację uchwały oddającej cześć pamięci Jolanty Brzeskiej i wszystkim ofiarom dzikiej reprywatyzacji. 

2021-02-25, 20:07

PO przeciw uchwale ws. Jolanty Brzeskiej. Potocki: jakby poczuwała się do winy
Graffiti z pytaniem "Kto zabil Jolę Brzeską" na scianie jednej z kamienic na Kazimierzu. Foto: Forum

Posłuchaj

"Debata dnia" z udziałem Andrzeja Rafała Potockiego i Adama Buły
+
Dodaj do playlisty

1 marca przypada 10. rocznica zamordowania działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Kobieta walczyła z reprywatyzacją i nielegalnymi procederami, do których w Warszawie dochodziło latami. Stołeczni działacze Lewicy zaproponowali, by Sejm przyjął przez aklamację uchwałę oddającą cześć pamięci Brzeskiej i wszystkim ofiarom reprywatyzacji. Jako jedyna partia w polskim parlamencie sprzeciwiała się temu Platforma Obywatelska.


Powiązany Artykuł

magda brzeska 1200 forum.jpg
"Dziwne, niezrozumiałe". Córka Jolanty Brzeskiej o sprzeciwie PO ws. uchwały dot. jej matki

Zdaniem Andrzeja Rafała Potockiego trudno jest się dziwić politykom PO. - To za kadencji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz miały miejsce te zdarzenia. PO sama w ten sposób pokazuje, że jakby poczuwała się do winy. Gdyby nie to, spokojnie podniosłaby ręce za uchwałą. Również wizerunkowo wypadła źle. Dziwię się PO, ale rozumiem, że najpewniej chodziło o to, iż czasy dzikiej reprywatyzacji dotyczyły kadencji Gronkiewicz-Waltz - stwierdził publicysta. 


Posłuchaj

"Debata dnia" z udziałem Andrzeja Rafała Potockiego i Adama Buły 50:25
+
Dodaj do playlisty

 

Również zdaniem Adama Buły PO popełniła wizerunkowy błąd. - Nie wiem, czy w dobrej wierze, czy z politycznych względów lub z wyrachowania. Dopatrzono się też w tej uchwale bezpośredniego odniesienia do Hanny Gronkiewicz-Waltz. To zwykły polityczny błąd - podsumował. 

REKLAMA

Sprawa Jolanty Brzeskiej

Jolanta Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 r. i nigdy do niego nie wróciła. W Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki. Tożsamość potwierdziła sekcja zwłok. 

Pierwsze śledztwo umorzono w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców. Jak wskazywali wówczas śledczy, wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne.

W 2016 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że na jego polecenie śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo. Sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Adrian Stankowski
Goście: Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"), Adam Buła ("Polska the Times")
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej