"Przeciwwaga dla szalonych pomysłów". Maciejewski o polsko-włosko-węgierskiej frakcji w PE
- PiS nie aspiruje do bycia grupą rządzącą w Unii Europejskiej. Aspiruje do tworzenia sojuszy, mogących dać przeciwwagę dla najbardziej szalonych pomysłów eurokratów, które wymagają jednomyślności na etapie procedowania - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski z "Sieci", pytany o spotkanie premierów Polski, Węgier i Włoch. - W formie bardzo szerokiej, w to nie wierzę - podkreślał z kolei Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej".
2021-04-02, 20:15
Współpracę na rzecz renesansu Europy zapowiedzieli w czwartek premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban oraz szef włoskiej Ligi Matteo Salvini. - Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "dzisiaj widzimy, iż Europa jest rozchwiana, że targają nią różne sprzeczności" i elity europejskie próbują "przedstawiać Unię Europejską, jako projekt tych elitarnych brukselskich salonów".
Powiązany Artykuł
"Tysiąckrotnie groźniejsza jest prorosyjskość wiodących ugrupowań głównego nurtu". Saryusz-Wolski o UE
"Dominowałyby populistyczne partie Zachodu"
- Gdyby udało się połączyć frakcję Salviniego, ECR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - red.) i do tego Fides zjednoczyć, to takie ugrupowanie byłoby drugą siłą pod względem mandatów w Parlamencie Europejskim - wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Jakub Majmurek z "Krytyki politycznej", pytany o możliwe skutki zawiązania porozumienia między Polską, Włochami i Węgrami. - Niemniej, byłoby siłą marginalizowaną i otoczoną kordonem sanitarnym wszystkich innych partii i mającą dosyć ograniczony wpływ na pracę Parlamentu Europejskiego. Nie byłaby to siła, która przełamałaby tę koalicję rządzącą w UE, czy Chadeków, Demokratów, Liberałów i Zielonych - wskazał publicysta.
Czytaj także:
- Premier po spotkaniu z Orbanem i Salvinim: potrzebny jest renesans Europy i jej wartości
- W PE powstanie nowa frakcja? Premier Węgier: w istotnych kwestiach już doszliśmy do jednomyślności
- Rozmowy w Budapeszcie. Salvini: jestem zaszczycony spotkaniem z premierami Polski i Węgier
- W formie bardzo szerokiej w to nie wierzę. Porozumienie (Włochy-Polska-Węgry - red.) oznaczałoby np. porozumienie z Alternatywą dla Niemiec, która zasiada we frakcji Salviniego, lub z Marine LePen. To porozumienie w szerokiej formie było porozumieniem, gdzie pozycja mocnej polskiej delegacji z PiS byłaby bardzo słaba, dominowałyby populistyczne partie z zachodniej Europy, które są bardzo prorosyjskie - zaznaczył Jakub Majmurek.
Powiązany Artykuł
Rozmowy Morawiecki-Orban-Salvini. Parys: ich ugrupowania są dyskryminowane, mają prawo łączyć siły
"Fiasko liberalnej rewolucji"
- Polska jest jedynym państwem w UE, które jest rządzone przez konserwatystów dobrych parę lat. Orban należał do EPL, trudno więc było liczyć go jako konserwatystę - zaznaczył Jakub Maciejewski z "Sieci". - Prestiż Polski we froncie konserwatywnym ma znaczenie - powiedział gość "Debaty dnia". Zwrócił uwagę, że skutkiem zawiązania paktu na osi Warszawa-Budapeszt-Rzym może być fiasko "liberalnej kontrrewolucji, czyli tego powrotu do postpolityki". - To fiasko rewolucji może się odbyć w Ameryce. Kompromitacja Bidena może sprawić, że w świecie Zachodu na nowo ożyją prokonserwatywne tendencje. Wybory demokratyczne w najbliższych latach mogą znów umocnić środowiska konserwatywne, które widzą coraz mocniej to fiasko ideologicznych projektów lewicy na całym świecie - podkreślił.
REKLAMA
Czytaj także:
- Paweł Lisicki: to może być trzecia siła w PE, źródło nadziei i szansa na nową jakość
- Spotkanie Morawieckiego z Orbanem i Salvinim. Czerwińska: to odpowiedź na oczekiwania wyborców
- PiS nie aspiruje do bycia grupą rządzącą w Unii Europejskiej. Aspiruje do tworzenia pewnych sojuszy, mogących dać przeciwwagę dla najbardziej szalonych pomysłów eurokratów, które wymagają jednomyślności na etapie procedowania - podkreślał Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci". - To może PiS uzyskać przez porozumienie np. z Salvinim, kiedy te małe państwa młodszej Europy nie będą miały odwagi postawić veto w konfrontacji z niemieckim hegemonem. Włochy mogą być "gamechangerem" - wskazał Jakub Maciejewski.
Posłuchaj
Posłuchaj
W "Debacie dnia" także o sytuacji Polaków na Białorusi, podwyżkach cen za wywóz śmieci w Warszawie i o szczepieniach na COVID-19 w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrań.
***
Audycja: "Debata dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Goście: Jakub Maciejewski ("Sieci", wPolityce.pl), Jakub Majmurek ("Krytyka polityczna")
Data emisji: 02.04.2021
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
REKLAMA