"Możemy być zmuszani do szybszego odchodzenia od węgla". Woś o sporze wokół kopalni Turów

- Pytaniem otwartym pozostaje to, jak to możliwe, że kraje, które tak blisko ze sobą współpracują, nie potrafiły na drodze dyplomatycznej rozwiązać problemu z odkrywką w Bogatyni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". Gościem audycji był też Marcin Wikło z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl.

2021-05-26, 19:00

"Możemy być zmuszani do szybszego odchodzenia od węgla". Woś o sporze wokół kopalni Turów
Według danych z 19 lipca, od 1 stycznia do końca czerwca z kierunków innych niż rosyjski zaimportowano do Polski ok. 3 mln t węgla - podkreśliła szefowa resortu. Foto: Shutterstock

Goście PR24 rozmawiali między innymi o tym, czy próba zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turoszowie przez sędziów TSUE to początek rzeczywistej walki o prawdziwą transformację energetyczną, którą Polska będzie musiała stoczyć z niemieckimi elitami.

"Trudny proces dla Polski"

Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego", który od czerwca rozpocznie pracę redakcyjną w portalu salon24.pl, powiedział, że mamy do czynienia z procesem trudnym dla Polski. Jak dodał, będziemy jako kraj zmuszani do tego, by odchodzić od węgla szybciej, niż nasi politycy będą umieć przygotować ten proces od strony społecznej.


Powiązany Artykuł

mid-21524581-2.jpg
"Porozumienie jest w interesie obu stron". Majmurek o sporze ws. kopalni Turów

- To z kolei będzie prowadziło do różnych napięć, bo jeżeli polski rząd będzie mówił Europie - w tym wypadku Niemcom, bo to oni stoją za koncepcją szybkiego odchodzenia od węgla - że Polska idzie tutaj swoim tempem, to będzie draka na poziomie europejskim, a jeśli rząd ugnie się pod presją unijnych instytucji, to będzie z kolei dochodzić do napięć wewnętrznych - zauważył publicysta.

Dodał, że sytuacja wokół sektora węglowego jest trudna. Droga - jak powiedział - przechodzenia przez transformację energetyczną będzie bardzo ciężka dla obecnego czy kolejnego rządu w Polsce ze względu na specyfikę naszego miksu energetycznego.

REKLAMA

"Nie ma równowagi"

Marcin Wikło powiedział z kolei, że gdyby rzeczywiście w Unii Europejskiej traktaty były przestrzegane, to nie byłoby pewnych problemów. Narzucanie Polsce konkretnych kwestii, jest - wg gościa audycji - czymś, co ludzi odwraca do Wspólnoty i wzmaga eurosceptyczne nastroje.

- Sędzia TSUE, która wydała decyzję w sprawie kopalni Turów, powinna sprawie przyjrzeć się szerzej. Trzeba było sprawdzić, czy takie zabezpieczanie, o którym mówiła, jest w ogóle do wykonania. Nawet laik zrozumie więc, że nie ma równowagi, patrząc np. na mapę kopalń po stronie polskiej, czeskiej i niemieckiej - zauważył publicysta.


Posłuchaj

R. Woś i M. Wikło o próbie zamknięcia kopalni w Turowie ("Debata Dnia") 52:24
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

REKLAMA

Gość: Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny") i Marcin Wikło (tygodnik "Sieci" i portal wpolityce.pl)

Data emisji: 26.05.2021

Godzina: 18:05


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej