Edyta Hołdyńska: od lat obserwujemy chęć nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje UE
- Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli. Temu sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska Press").
2021-06-11, 19:15
W piątek unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował o rozpoznaniu w trybie przyspieszonym spraw dotyczących mechanizmu warunkowości. Rozporządzenie to ma na celu ochronę budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. Rozprawa odbędzie się 11 i 12 października.
Powiązany Artykuł
"Szantaż i osłabianie polskiej suwerenności". Kaleta o działaniach TSUE ws. mechanizmu warunkowości
Według Edyty Hołdyńskiej "Unia Europejska chciałaby, żeby wszystkie kraje członkowskie mogły być na pewnym poziomie sterowane z Brukseli". - Od lat obserwujemy przeróżne odsłony chęci nabywania coraz większych kompetencji przez instytucje unijne - komentowała dziennikarka i zauważyła, że temu procesowi "sprzeciwiała się Wielka Brytania, wychodząc ze wspólnoty".
- Wielka Brytania bardzo wiele mówiła o suwerenności, o tym, że ją traci - przypomniała rozmówczyni. - Oczywiście chodziło tam także o inne kwestie - dodała. Zdaniem redaktor, "Brexit miał być ostrzegawczym światłem dla Brukseli, że nie można iść w tę stronę". - To się jednak nie zatrzymało. Poszło nawet dalej - oceniła.
Z kolei zdaniem Adama Buły, Parlament Europejski naciska na Komisję, która z powodu tego nacisku, będzie działać. - Do końca roku będziemy mieli mechanizm warunkowości - stwierdził redaktor.
REKLAMA
- "Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością
- Skargi Polski i Węgier na unijny mechanizm warunkowości. TSUE zajmie się nimi w trybie przyspieszonym
- Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego
Posłuchaj
Prawo unijne a krajowe
Powiązany Artykuł
"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE
Edyta Hołdyńska wskazała, że "sprawa wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym i wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej była poruszana nie tylko w naszym kraju". - Spójrzmy, jak jest w innych krajach. Tam też nie są respektowane wyroki TSUE - zauważyła, a za przykład podała postawę Niemców.
- To oczywiście nie jest samo w sobie niczym dobrym, bo nie możemy doprowadzić do tego, że prawo będzie martwe - zaznaczyła. Dziennikarka podkreśliła jednak, że sprawa jest nierozstrzygnięta. - Nierozwiązany jest spór dotyczący tego, w jaki sposób Unia Europejska chce nam powiedzieć, bo nie jest to zapisane w traktatach, że prawo unijne czy decyzje wydawane na poziomie unijnym, są ważniejsze niż prawo stanowione w kraju członkowskim - stwierdziła.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Edyta Hołdyńska ("Sieci"), Adam Buła ("Polska Press")
Data emisji: 11.06.2021
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
jbt/pr24/IAR/PAP
REKLAMA