Kryzys migracyjny nie tylko na granicy z Białorusią? Mosoń: należy wyprzedzić ruchy

2021-11-26, 19:46

Kryzys migracyjny nie tylko na granicy z Białorusią? Mosoń: należy wyprzedzić ruchy
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, należy wyprzedzić ruchy Rosjan i Białorusinów. Foto: Twitter.com/@terytorialsi

- Mamy niezabezpieczone granice z Ukrainą i  Obwodem Kaliningradzkim, dlatego należy się spodziewać, że również migranci z tamtych regionów będą napływać i dzisiaj należy się zastanawiać, co zrobić, aby wyprzedzić ewentualnie ruchy rosyjskie, czy białoruskie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Gościem "Debaty dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 

Ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała Straż Graniczna. 12 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju - dodała SG.

"Pierwsze sygnały były w czerwcu"

- Bardzo trudno przewidzieć rozwój wypadków na granicy polsko- białoruskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Sytuacja jest niesamowicie dynamiczna, to się zmienia z dnia na dzień, jest wiele zmiennych, wpływających na tę sytuację - ocenił. 

Komentując ofensywę dyplomatyczną premiera Mateusza Morawieckiego, publicysta stwierdził, że "ten kalendarz może pozornie wyglądać imponująco", jednak "problem polega na tym, że ta ofensywa jest spóźniona". - Proszę odświeżyć sobie deklaracje obozu rządzącego sprzed paru tygodni, gdy otwarcie deklarowaliśmy, że wszystko załatwimy sami - wskazał. - Wszyscy widzieliśmy, a tym bardziej powinien widzieć polski wywiad i służby, że szykuje się potężny kryzys. Pierwsze sygnały, że coś się zaczyna dziać, był w czerwcu. Teraz mamy końcówkę listopada i dopiero pojawia się ofensywa - dodał  Marcin Piasecki.

"Wyprzedzić ewentualne ruchy rosyjskie i białoruskie"

- Cieszy mnie, że premie Morawiecki tak intensywnie podróżuje i sprawdza nasze sojusze, niemniej - to jest też informacja dla drugiej strony, że być może Polacy nie czują się w pełni bezpiecznie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. - Uświadommy sobie, że w dobrze działającym NATO i zgodnej Unii Europejskiej, takie zabiegi nie byłyby konieczne, a, że dochodzi do licznych sporów, to teraz premier Morawiecki musi nadrabiać czas i upewniać się, że wszyscy staną za Polską, gdyby doszło do rozwoju sytuacji gorszego niż ten, który mamy od trzech miesięcy - wskazał publicysta. 

- Nawet, jeśli zabezpieczymy granicę polsko-białoruską, nawet jeśli powstanie tam mur, a przypominam, że za kilka miesięcy powinno tam stanąć wysokie na kilka metrów ogrodzenie, to mamy niezabezpieczoną granicę z Ukrainą, przez którą mogą przedostawać się migranci, mamy niezabezpieczoną granicę z Obwodem Kaliningradzkim, dlatego należy się spodziewać, że również migranci z tamtych regionów będą napływać i dzisiaj należy się zastanawiać, co zrobić, aby wyprzedzić ewentualnie ruchy rosyjskie, czy białoruskie - mówił Jerzy Mosoń.

Posłuchaj

Jerzy Mosoń i Marcin Piasecki o sytuacji na polskiej granicy z Białorusią ("Debata dnia"/ PR24) 43:15
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

Zachęcamy także do obejrzenia rozmowy z wiceszefem Maciejem Wąsikiem w poranku Polskiego Radia 24

Czytaj także: 

***

Audycja: "Debata dnia"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

GościeMarcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 18.06


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej