more_horiz

Jakie będą konsekwencje opublikowania raportu o reparacjach? Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 19:30
- Dotychczas oficjalne stanowisko Niemiec jest jednoznaczne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Knap z portalu tvp.info.pl. Gościem "Debaty dnia" był również Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". 
1 września odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej
1 września odbyła się prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowejFoto: TT/@KancelariaSejmu

Jak wcześniej informował korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński, niemiecka prasa zareagowała na raport polskiego rządu o stratach wojennych i jego decyzję w sprawie wystąpienia o reparacje do władz federalnych. Niektóre media przyznają, że Niemcy potraktowały ten temat po macoszemu. Wartość poniesionych przez Polskę strat oszacowano na ponad 6 bln zł.

Dziennik "FAZ" zauważa, że Niemcy doskonale wiedzą, że poruszana przez Polskę kwestia reparacji nie mogła zostać zamknięta, ale dają sobie zamknąć usta "groźbą poprawności politycznej". "Niemcy dopuściły się nieopisanych zbrodni, dlatego trudno odmówić sensu wracania do tego tematu. Tyle tylko, że polskie żądania są już nieegzekwowalne" - czytamy.

Odpowiedzialność finansowa Niemiec

Robert Knap zwrócił uwagę na fakt, że "zdania w mediach na ten temat są podzielone". - Część naukowców niemieckich jasno podkreśla, że jednak Niemcy nie tylko ponoszą odpowiedzialność moralną za zbrodnie II wojny światowej na Polakach, ale powinny też poczuć się do odpowiedzialności finansowej - ocenił publicysta portalu tvp.info. 

W ocenie Tomasza Pietrygi "Niemcy od początku prezentują stałe stanowisko, że oni biorą odpowiedzialność moralną za to, co się stało". - Natomiast ich zdaniem kwestie finansowe zostały już załatwione, uregulowane - powiedział publicysta "Rzeczpospolitej".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
48:03 debata dniia.mp3 Tomasz Pietryga i Robert Knap o reparacjach dla Polski od Niemiec ("Debata dnia" / PR24) 

Czytaj więcej:

***

Audycja: Debata dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita"), Robert Knap (portal tvp.info.pl)

Data emisji: 2.09.2022

Godzina: 18.06

PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Wojciech Osiński/Berlin/nt

Zobacz także

Zobacz także