"Oświadczenie podpisane przez Bieruta nie ma znaczenia formalnego". Prof. Polak o dokumencie z 1953 r.
- Nie było żadnego zrzeczenia się reparacji od Niemiec przez państwo polskie, a dokument z 1953 r. nie ma znamion formalnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN.
2022-09-02, 14:00
Ogólna kwota strat Polski poniesionych w czasie II wojny światowej - według przedstawionego w czwartek raportu - wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. To w przeliczeniu 1 bln 532 mld 170 mln dolarów. Suma samych strat materialnych to 797 mld 398 zł.
Zdaniem gościa PR24 większość prawników twierdzi, że wbrew temu, co mówią Niemcy, nie było żadnego zrzeczenia się reparacji przez państwo polskie. - Było jakieś oświadczenie w 1953 r., które nie przyjęło formy uchwały rządowej, nie zostało podpisane właściwie, opublikowane i zarejestrowane w ONZ, takie oświadczenie podpisane jedynie przez Bieruta nie ma znaczenia - wyjaśnił prof. Wojciech Polak.
"Bezczelność Niemiec"
Dodał, że inne oświadczenia dotyczące reparacji wojennych czy odszkodowań, także w opinii historyka, nie mają żadnego waloru - umowy międzypaństwowej czy traktatu. - W gruncie rzeczy sprawa reparacji nie została więc załatwiona. To taka bezczelność ze strony Niemiec, państwa, które dokonało tak straszliwych zbrodni, przegrało wojnę i powinno dążyć do załatwienia traktatowego spraw, twierdzi tymczasem, że nie widzi podstaw prawnych do wypłat - powiedział prof. Wojciech Polak.
Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec poinformowało, że sprawę reparacji wojennych dla Polski uznaje za zamkniętą. "Polska zrzekła się reparacji dawno temu, w 1953 roku, i potwierdziła to później kilkukrotnie. To podstawowy fundament dzisiejszego porządku europejskiego. Niemcy ponoszą polityczną i moralną odpowiedzialność za II wojnę światową" - przekazał niemiecki MSZ.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: prof. Wojciech Polak (przewodniczący Kolegium IPN)
Data emisji: 2.09.2022
REKLAMA
Godzina: 13:08
Polecane
REKLAMA