UE: Zielone światło dla umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą
Europejscy liderzy doszli do porozumienia ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. W Panoramie Europejskiej ustalania ostatniego w tym roku szczytu przywódców UE komentował Krzysztof Kokoszczyński z portalu „EurActiv.pl”.
2016-12-17, 07:34
Posłuchaj
Powodem przedłużających się rozmów na temat umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską była decyzja Holendrów, którzy w referendum zagłosowali przeciwko zbliżeniu na linii Bruksela-Kijów. Teraz w deklaracji zapisano, że porozumienie nie jest wstępem do członkostwa Ukrainy w Unii i nie jest przyznaniem Ukrainie statusu kraju kandydującego do Wspólnoty.
– To holenderscy populiści straszyli tym, że umowa stowarzyszeniowa otwiera Ukrainie drogę do Unii. Tymczasem, dokument to porozumienie, które pozwoli Ukrainie na utrzymanie tego, co dziś działa na zasadach tymczasowych. Pozostaną ułatwianie dla handlu; to też w pewnym sensie otwarcie drogi do liberalizacji wizowej – komentował w Panoramie Europejskiej Krzysztof Kokoszczyński.
– Umowa stowarzyszeniowa to głębsze porozumienie handlowe, to wyraz wspólnoty wartości. W dokumencie nigdy wcześniej nie było kwestii zobowiązań obronnych czy obietnicy członkostwa w UE – dodawał gość Polskiego Radia 24.
Unijni przywódcy na ostatnim szczycie zgodzili się też m.in. na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji za agresję na wschodzie Ukrainy.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gośćmi II części Panoramy Europejskiej byli Bartosz Kramek z Fundacji „Otwarty Dialog” i Gagik Grigoryan z Fundacji Ocalenie. Eksperci mówili o tym, co dla Unii Europejskiej będzie oznaczała liberalizacja wizowa dla Ukraińców i Gruzinów.
Gospodarzami programu byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
Data emisji: 16.12.16
Godzina emisji: 23.12
REKLAMA