more_horiz

Wicedyrektor OSW: Idea Trójmorza w połączeniu z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 21:50
– W polskiej myśli politycznej temat organizowania naszej przestrzeni w Europie Środkowej jest obecny w bardzo różnych nurtach politycznych – powiedział wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Mateusz Gniazdowski. W audycji „Światowa Szachownica” rozmowa o próbach integracji naszej części kontynentu, które przejawiają się w Grupie Wyszehradzkiej oraz koncepcji Trójmorza.
Audio
  • 24.09.18 dr Mateusz Gniazdowski: „Trójmorze jest mocno spięte z integracją europejską (…)”.
Premier Mateusz Morawiecki (P) podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.
Premier Mateusz Morawiecki (P) podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Poza wspomnianymi projektami, w okresie międzywojennym funkcjonował także pomysł tzw. Międzymorza. Dr Mateusz Gniazdowski podkreślił, że w XX wieku nie było poważnej siły politycznej, która nie zajmowałaby się tematem obszaru między Niemcami a Rosją. – Było to nie tyle szukanie przewag pomiędzy dwoma sąsiadami, co raczej próba wyjścia z pułapki. Nasz kraj był skazany na poszukiwanie porządku w regionie, by móc stawić czoło imperialnym zapędom tych państw – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dr Mateusz Gniazdowski podkreślił, że brak realizacji idei Międzymorza, a także różne nieporozumienia w stosunkach krajów zrzeszonych w Grupie Wyszehradzkiej, związane są z różnymi spojrzeniami na najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania poszczególnych państw.

– Mamy do czynienia z całą mozaiką interesów. Każde z państw ma również odmienne spojrzenie na kontynent europejski, a w szczególności na obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Polacy nie widzą w nim Austrii lub Niemiec, natomiast dla chociażby Czechów to organizmy związane z ich żywotnymi interesami. Dlatego myśląc o takich koncepcjach jak Grupa Wyszehradzka czy Trójmorze musimy wystrzegać się patrzenia tylko przez polskie okulary – dodał ekspert.

Idea Trójmorza to pomysł na wzmocnienie wschodniego płuca Unii Europejskiej. Tak określił ten projekt dr Mateusz Gniazdowski. Dodał jednak, że jest ona mocno połączona z integracją europejską, z którą mamy do czynienia obecnie. – Wszelkiego typu dywagacje, mówiące o tym, że miałaby to być alternatywa dla Unii, tylko szkodzą wsparciu tej koncepcji – zaznaczył.

„Światową Szachownicę” prowadził Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 20:06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem