X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tadeusz Olszański: Cerkiew rosyjska popełniła ogromny błąd

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:50
- Zgodnie z eklezjologią Kościoła Wschodniego, struktura kościelna powinna być związana ze strukturą państwową. W samodzielnym państwie powinna istnieć samodzielna cerkiew autokefaliczna – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Olszański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 29.10.18 Światowa szachownica: Tadeusz Olszański
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FLICKR/Saint-Petersburg Theological Academy/CC BY-ND 2.0

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola wszczął procedurę przyznania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest temu zdecydowanie przeciwna.

W odpowiedzi na decyzję o nadaniu autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zerwał stosunki z Konstantynopolem.

O powodach decyzji Konstantynopola mówił gość Polskiego Radia 24. - Zgodnie z eklezjologią Kościoła Wschodniego, struktura kościelna powinna być związana ze strukturą państwową. W samodzielnym państwie powinna istnieć samodzielna cerkiew autokefaliczna. I w tej chwili w Konstantynopolu jest jeszcze rozważana druga autokefalia – dla Kościoła w Macedonii – podkreślił Tadeusz Olszański.

- Cerkiew rosyjska dwa lata temu popełniła ogromny błąd, zrywając Sobór Wszechprawosławny, który był dziełem życia patriarchy Bartłomieja. Wyszła z tego prowincjonalna konferencja kościelna, ponieważ bez obecności Moskwy i kilku innych kościołów autokefalicznych ściśle związanych z Moskwą, to wydarzenie nie mogło mieć rangi soboru – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zrywa stosunki z Konstantynopolem. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 09:11
Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który obradował w poniedziałek w Mińsku, podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolitańskim. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Jerzego Targalskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska cerkiew zrywa z Moskwą. Konsekwencje polityczne i społeczne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 22:00
Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola wszczął procedurę przyznania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest temu zdecydowanie przeciwna. - To ma potężne konsekwencje polityczne i społeczne – mówił w audycji "Terlikowski na froncie” ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń