Ekspertka: Francja pokazuje, że jest przeciwko polityce rozszerzania UE
- Francja już od dłuższego czasu wysyłała sygnały, że polityka rozszerzania Unii Europejskiej powinna być zmieniona - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2019-10-28, 21:01
Posłuchaj
Na szczycie w Brukseli przywódcom krajów UE nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Polska jest za tym, aby przyjąć do UE te bałkańskie kraje, ale głównie Francja próbuje ten proces zablokować.
Powiązany Artykuł
"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje
Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zapowiedział, że w związku z brakiem zgody UE na otwarcie rozmów akcesyjnych z jego krajem, zaproponuje rozpisanie przedterminowych wyborów. Podkreślił, że jest "rozczarowany i oburzony" unijną decyzją.
Prounijne reformy
Dr Marta Szpala przypomniała, że Macedonia uzyskała status kandydata do UE w 2005 roku. - Kilkanaście razy Komisja Europejska stwierdzała, że techniczne warunki do otwarcia negocjacji są spełnione i rekomendowała pozytywnie radzie ich otwarcie - powiedziała. Ekspertka zauważyła również, że na przeszkodzie Macedonii stała wtedy Grecja, która wymagała od nich zmiany nazwy państwa. - W 2017 roku nastąpił jednak przełom i rząd Macedonii postawił wszystko na jedną kartę w kierunku dążenia do UE. Dogadano się z Grecją i podpisano porozumienie - zaznaczyła.
REKLAMA
Gość PR24 podkreśliła, że do podobnego poświecenia doszło też w Albanii. - Rząd przeprowadził tam kompleksową reformę wymiaru sprawiedliwości, której domagała się UE i nastąpił tam proces lustracji sędziów. W Albanii bowiem głównym problemem jest korupcja, nepotyzm - mówiła.
Powiązany Artykuł
Jan Parys: Francja od dawna nie myśli geopolitycznie
Ekspertka stwierdziła, że te dwa kraje potrzebują mocnego wsparcia i sygnału, że droga do UE wciąż jest otwarta. - Zachęcano państwa sąsiedzkie do wdrażania reform i obiecywano głębszą integrację. Teraz te dwa kraje, które faktycznie słuchały zaleceń usłyszały wyraźny głos sprzeciwu. Pytanie więc jak politycy w tych krajach mają dalej zachęcać społeczeństwo do pozytywnych zmian? - pytała dr Marta Szpala.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
REKLAMA
Audycję prowadził Paweł Lekki.
Polskie Radio 24
------------------------------------
Data emisji: 28.10.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
Polecane
REKLAMA