Nord Stream 2. Agata Łoskot-Strachota: inwestorom zależy na jak najszybszym ukończeniu projektu

- Budowa Nord Stream 2 ma być kontynuowana nawet zimą, gdy na Bałtyku trwa okres sztormów. (…) Mało co może wstrzymać proces powstawania gazociągu, ale amerykańskie sankcje mogłyby skomplikować rosyjsko-niemieckie przedsięwzięcie - powiedziała Agata Łoskot-Strachota, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

2019-12-16, 21:10

Nord Stream 2. Agata Łoskot-Strachota: inwestorom zależy na jak najszybszym ukończeniu projektu
Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Foto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

Posłuchaj

Agata Łoskot-Strachota o szansach na opóźnienie budowy gazociągu Nord Stream 2 ("Światowa szachownica")
+
Dodaj do playlisty

Dotychczas zdołano ułożyć ok. 2100 km rurociągu. Do zakończenia prac pozostało wykonanie odcinka o długości 300 km. Czy są szanse na to, że uda się powstrzymać dalszą budowę Nord Stream 2? Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział, że podpisze ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Projekt tego dokumentu przewiduje sankcje wobec firm biorących udział w powstawaniu gazociągu.

- Kongres już od jakiegoś czasu prowadzi prace w tym temacie. W ubiegłym tygodniu Izba Reprezentantów przegłosowała wspomnianą ustawę, natomiast w środę dojdzie do głosowania kongresmenów. (…) Jednak wydaje się, że obecnie mało co może wstrzymać budowę, która jest bardzo zaawansowana, a jej zakończenie praktycznie przesądzone. Ma być kontynuowana nawet zimą, gdy na Bałtyku trwa okres sztormów - zaznaczyła Agata Łoskot-Strachota.

Powiązany Artykuł

Nord Stream 2
Chirurgiczne cięcie USA. Ekspert: nowe sankcje USA mogłyby zatrzymać Nord Stream 2 na długo

Podwojone tempo prac

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że inwestorom zależy na jak najszybszym procesie powstawania gazociągu i z tego względu działania prowadzone są ze zdwojoną prędkością. Dziennie układane jest 5 km rur. - Można powiedzieć, że trwa wyścig z czasem, bowiem amerykańskie sankcje mogłyby skomplikować rosyjsko-niemieckie przedsięwzięcie - dodała.

Niemiecka krytyka

Decyzję Izby Reprezentantów USA o przyjęciu projektu budżetu obronnego, przewidującego sankcje na firmy biorące udział w budowie gazociągu Nord Stream 2, skrytykował szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.

REKLAMA

- Sankcje są wymierzone przede wszystkim w firmy, które mają wysoko wyspecjalizowane statki kładące rury na dnie morskim. Jedną z nich jest szwajcarskie przedsiębiorstwo, czyli będące poza Unią Europejską. Dlatego wypowiedzi niemieckich polityków, że sankcje uderzą we Wspólnotę nie są do końca prawdziwe - wyjaśniła Agata Łoskot-Strachota.

Gaz ważny dla Niemców

Gazociąg Nord Stream 2, poza sprawą relacji z Rosją, ma również inne znaczenie dla Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi wycofują się z energii jądrowej i węgla. W związku z tym będzie rosła rola gazu, przynajmniej w okresie przejściowym transformacji energetycznej.

Powiązany Artykuł

nord stream 1200 shutterstock.jpg
USA: sankcje na Nord Stream 2 w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu

- Z tego względu powstanie drugiej nitki jest dla Niemców tak istotne. Nie można zapomnieć także o kontekście światowej konkurencyjności. Po rewolucji łupkowej w Stanach Zjednoczonych gaz ziemny stał się tam bardzo tani, a to spowodowało emigrację europejskiego, w tym niemieckiego, przemysłu na amerykański kontynent - zwróciła uwagę Agata Łoskot-Strachota.

Nie tylko sankcje

Poza kwestią Nord Stream 2 w projekcie ustawy o budżecie Pentagonu znajdują się również inne ważne zapisy dotyczące relacji amerykańsko-rosyjskich. Wśród nich jest zakaz współpracy wojskowej między USA a Rosją oraz uznania przez amerykański rząd aneksji Krymu.

REKLAMA

- Temat rosyjski jest drażliwym czynnikiem w wewnętrznej polityce Stanów Zjednoczonych, tym bardziej mając na uwadze przyszłoroczne wybory prezydenckie. Z tego względu podkreślono powyższe zagadnienia - wyjaśniła ekspert.   

***

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: Agata Łoskot-Strachota
Data emisji: 16.12.2019
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej