Bieganie jako funkcja życia

Literatura i bieganie – zestawienie na pierwszy rzut oka dość zaskakujące. Bieganie to jednak interesująca, uniwersalna metafora współczesności. O biegu życia, Forreście Gumpie i celu biegania mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Drzewucki, poeta i biegacz, autor „Życia w biegu”.

2016-11-28, 08:00

Bieganie jako funkcja życia
Motyw biegu jest wykorzystywany m.in. w literaturze i sztukach plastycznych od wieków. . Foto: Pixabay/Badziol40

Posłuchaj

27.11.2016r. Janusz Drzewucki, autor dziennika „Życie w biegu” o tym, jak łączą się na pozór odległe dziedziny, literatura i bieganie.
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji Kultura nie całkiem osobista podkreślał, że motyw biegania obecny jest literaturze. W rozmowie autor wymienia  m.in. takie powieści jak „Forrest Gump”, „Bridget Jones”, „Trociny” czy „Samotność długodystansowca”.

Autor dziennika „Życie w biegu” opowiadał, jak łączą się na pozór odległe dziedziny, literatura i bieganie.

– Mówimy, że żyjemy w  takim biegu, że nie mamy na nic czasu. Pisząc ten dziennik w 2014 roku chciałem pokazać, że żyjąc w biegu można znaleźć czas na najprzeróżniejsze rzeczy. Bieganie pojawia się również w moich wierszach, np. w tomie „Rzeki Portugalii”. Bieganie jest funkcją życia w większej części mojego pisania – mówił Janusz Drzewucki.

Poeta wspominał trudne początki swojej sportowej pasji oraz mówił, że wśród literatów jest zaskakująco dużo biegaczy. Gość Polskiego Radia 24 uczestniczył w półmaratonie warszawskim z Joanną Bator, laureatką Nagrody Nike.

REKLAMA

Janusz Drzewucki starał się też odpowiedzieć na pytanie o sens biegania.

– Patrząc na biegacza zastanawiamy się czy ma jakiś wyższy cel, tak jak biegnący za Forrestem Gumpem. Tymczasem jest bardziej jak w filmie „Nóż w wodzie” – płynie się, by płynąć, biegnie się, by biec. Celem biegu jest sam bieg – powiedział poeta.

 Z okazji 100 rocznicy śmierci Jacka Londona, autora m. in. „Zewu Krwi”, w audycji pojawiły się archiwalne fragmenty słuchowisk na podstawie prozy amerykańskiego pisarza.

W audycji również kolejna rozmowa modowa dr Moniki Małkowskiej, o historii najstarszej części ludzkiej garderoby, czyli futra.

REKLAMA


Więcej w całej audycji.                                                                                                     

Gospodarzem programu była Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/kk

__________________

REKLAMA

Data emisji: 27.11.2016

Godzina emisji: 18:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej