Najdziwniejsze tytuły książek
"Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem", "Zwłoki monterów idą w miasto", "Greccy wiejscy listonosze i ich datowniki" - czyli o najdziwniejszych, a przy tym zabawnych tytułach książek, opowiedział w Polskim radiu 24 Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
2017-01-22, 23:58
Posłuchaj
- Kiedyś prof. Kazimierz Wyka, literaturoznawca napisał taką słynną rozprawę nawiązującą do tytułu doktoratu z obszaru ogrodniczego: „Wpływ pochewki czubka kiełka na wzrost kłoska” – przypomniał gość audycji.
Tytuł to rzecz ważna, bo jak przekonywał krytyk literacki, książkę sprzedaje 3 sekundowe spojrzenie na okładkę i przeczytanie pierwszego zdania. – Mogą one być tylko pozornie dziwne, ale jak się zastanowić, to ich sens się wyjaśnia. Decyduje o tym zwykle kontekst kulturowy lub czasy wydania dzieła. Innym razem komizm tytułu jest zamierzony i ma zwrócić naszą uwagę na tekst – tłumaczył Tadeusz Lewandowski.
W audycji pojawiły się również fragmenty słuchowisk wg prozy Astrid Lindgren ("Pipi Pończoszanka", "Dzieci z Bullerbyn"), z okazji 15 rocznicy śmierci pisarki i 110 rocznicy urodzin.
W drugiej część programu pojawił się również temat historii trencza, czyli jednej z wielu część garderoby, ukradzionych przez kobiety z męskiej szafy. Gościem Magdy Mikołajczuk była dr Monika Małkowska, krytyk sztuki.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Magda Mikołajczuk
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 22.01.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA