more_horiz

Antoine Cierplikowski - fryzjer z Polski zrewalucjonizował świat mody

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:27
Niewielu Polaków odniosło na świecie tak spektakularny sukces, jak słynny fryzjer Antoni Cierplikowski, czyli Antoine. 21 lipca w Sieradzu, jego rodzinnym mieście, rozpoczyna się kolejny Open Hair Festival, impreza związana z fryzjerstwem, modą, sztuką i oczywiście z postacią Antoniego Cierplikowskiego. O tym niezwykle barwnym człowieku opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów”.
Audio
  • 16.07.17 Marta Orzeszyna: Antoine byłby mistrzem autokreacji we współczesnych czasach.
Nowy Jork, rok 1937. Mistrz fryzjerski Antoni Antoine Cierplikowski podczas czesania klientki.
Nowy Jork, rok 1937. Mistrz fryzjerski "Antoni" Antoine Cierplikowski podczas czesania klientki.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Miał równie duży wpływ na wygląd kobiet co Coco Channel. Wymyślił nowoczesny sposób strzyżenia dla pań, odmładzającą fryzurę "na chłopczycę" i pierwszy samoopalacz.

Zdaniem Marty Orzeszyny to postać zbyt mało wykorzystana w Polsce. - Antoni Cierplikowski jest szufladkowany jako ten, który zaproponował kobietom krótkie włosy, nie patrzy się na niego jednak w szerszym aspekcie. Antoine był artystą, który dał podwaliny pod współczesne metody strzyżenia – zauważyła gość audycji.

Na początku XX wieku wyjechał do Paryża, który wkrótce podbił. Potem zachwyciła się nim Ameryka. U Antoina czesały się takie sławy jak Marlena Dietrich, Greta Garbo, Pola Negri czy Eleonora Roosvelt.

Antoine był mistrzem nie tylko we fryzjerstwie, ale też w kreowaniu swojego wizerunku, a na ten składały się wyszukane stroje, ekscentryczność i znajomość sztuki.

Jak zauważyła Marta Orzeszyna moda na kolorowe włosy, która wraca co jakiś czas – to właśnie wymysł Polaka sprzed 90 lat. - To postać pop kulturowa, a jego obecność w filmach z tamtej epoki, w teatrze, musicalach czy literaturze oznacza, że był bardzo silną osobowością – podkreśliła autorka jego biografii.

 Ponadto w audycji z okazji minionego 14 lipca święta narodowegoFrancji zaprezentowano fragmenty słuchowisk według klasyki literatury francuskiej.

 W cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiedziała zaś o odsłanianiu stóp w różnych epokach.

 Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 16.07.17

Godzina emisji: 22.15


Zobacz także

Zobacz także