Reforma sądów. Sędzia Waldemar Żurek z KRS o sytuacji w sądownictwie
- Gdy zostanie złamana konstytucja i przetrącony kręgosłup sądów, sądy staną się łupem polityków - dzisiaj PiS-u, jutro być może PO. Nie o to chodzi – powiedział w audycji 24 Pytania rzecznik Krajowe Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek. Gość mówił także o działaniu sądów w Polsce.
2017-09-28, 08:25
Posłuchaj
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Waldemar Żurek, „sędziowie powinni bardzo się pilnować, by w kontaktach z politykami nie giąć karków”. - Sąd jest taką samą władzą konstytucyjną jak przedstawiciele rządu czy parlamentu. Te władze muszą się równoważyć – zaznaczył gość.
Odniósł się także do sposobu wyboru sędziów Krajowej Rady Sądownictwa zaproponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Jeżeli przyjmiemy model, który proponuje prezydent - czyli PiS będzie miał wskazanych 7 swoich sędziów - i dodamy do tego 6 przedstawicieli, których PiS ma już w KRS, to PiS będzie miał 13 osób na 25. To oznacza, że wygrywa każde głosowanie – zauważył Żurek.
- Gdy do tego stworzymy izbę w Sądzie Najwyższym, czyli będą ławnicy wybierani przez Senat – kontynuował - to nie róbmy iluzji, że - jak mówi prezydent – chcemy robić wielopartyjny, wielobarwny KRS. To nieprawda. Wszystko jest policzone. Chodzi o to, by rządzący zarządzali dziś w całości sądami. Mają już prokuraturę – zauważył.
Żurek mówił także o działaniu sądów w Polsce na tle Unii Europejskiej. - Cały czas odreagowujemy komunizm i brak zaufania do sądów. Ponadto funkcjonuje procedura, która pozwala na wielostopniowe odwoływanie się od wyroku. To wszystko wydłuża czas rozstrzygania spraw. Jednak, jeśli chodzi o czas trwania procesów, jesteśmy zdecydowanie przed takimi krajami jak Francja czy Włochy. Plasujemy się w UE między 12 a 13 miejscem pod tym względem – podkreślił.
REKLAMA
Dodał, że chciałby by trwało to krócej. – By tak się jednak stało drobne sprawy powinny być załatwiane poza sądami, a w sądzie powinny się toczyć sprawy skomplikowane. Tak, by sędzia nie miał w referacie 800 spraw, ale 40 poważnych. Reszta powinna być załatwiana albo w mediacji, albo przez inny organ – podkreślił.
Odniósł się także do kwestii posługiwania się immunitetem przez sędziów. - Od paru ładnych lat, odkąd zasiadam w Krajowej Radzie, sędzia, który jedzie pod wpływem alkoholu i zostanie złapany, jest wywalany z zawodu. W ciągu ostatnich pięciu lat wyrzuciliśmy dyscyplinarnie - nie karnie - 12 sędziów. Taki sędzia dostaje wilczy bilet. Jestem natomiast w stanie pokazać posłów, którzy przemawiali po pijaku z mównicy i nadal są w Sejmie, w partii i okazuje się, że nikomu to nie przeszkadza, że przyszli pijani do pracy – podsumował.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24
24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 28.09.17
Godzina emisji: 7:35
REKLAMA