„Referendum konstytucyjne powinno być bez progu frekwencyjnego”

- Jeżeli nie będzie progu frekwencyjnego lub będzie np. 10 procentowy próg wyborczy, to obie strony sporu, które będą zabierały głos w referendum przeciwko ustawie lub za ustawą, będą zdyscyplinowane i zdeterminowane do tego, by jak najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu – powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15. Odniósł się w ten sposób do zapowiadanego na 10 i 11 listopada referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji.

2018-05-04, 08:17

„Referendum konstytucyjne powinno być bez progu frekwencyjnego”
Marek Jakubiak. Foto: PR24/MS

Posłuchaj

4.05.18 Marek Jakubiak o referendum konstytucyjnym
+
Dodaj do playlisty

Podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji 10 i 11 listopada 2018 roku. Zaapelował też o udział w głosowaniu.

Jak stwierdził Marek Jakubiak, ideę referendalną powinno się budować na niskim progu frekwencyjnym, gdyż to zdyscyplinowałoby strony sporu i, w rezultacie, przyniosłoby największą skuteczność głosowania.

- Jeżeli nie byłoby progu frekwencyjnego, to obie strony byłyby zdeterminowane, żeby jak największa liczba osób uczestniczyła w referendum - przekonywał Marek Jakubiak.

Poseł odniósł się także do terminu głosowania. – To poniekąd zmuszanie Polaków do tego, by 10 i 11 listopada nie myśleli jedynie o święcie 100-lecia odzyskania niepodległości i Marszu Niepodległości, na który przyjeżdżają do Warszawy tysiące ludzi i których w ten sposób pozbawia się głosu – zaznaczył Jakubiak. - Myślę jednak, że dzień wcześniej, 10 listopada będą mogli oddać głos – dodał.

REKLAMA

W opinii posła Kukiz’15 sama idea przeprowadzenia referendum jest słuszna. - Każde referendum jest wyrazem demokracji. Kukiz’15 popiera referenda. Każdy, kto wpadnie na pomysł referendum i zbierze odpowiednią liczbę podpisów, będzie miał poparcie Kukiz’15 – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 4.05.18

Godzina emisji: 7:38


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej