Marek Suski (PiS): jesteśmy w Unii Europejskiej. Mamy powody do świętowania
- Liderzy krajów Europy Środkowo-Wschodniej podzielają w bardzo wielu kwestiach punkt widzenia Polski. Unia Europejska musi się zmienić, żeby przetrwać - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Suski, szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.
2019-05-01, 12:10
Posłuchaj
Dokładnie 15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Zamku Królewskim został zorganizowany szczyt "Together for Europe - High Level Summit". Na spotkanie zorganizowane z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego zostali zaproszeni przedstawiciele państw, które od 2004 roku weszły do Unii.
Zdaniem Marka Suskiego, liderzy krajów Europy Środkowo-Wschodniej podzielają w bardzo wielu kwestiach punkt widzenia Polski. - UE musi się zmienić, żeby przetrwać - powiedział w PR24.
Gość audycji przypomniał historyczną rolę Polski w budowaniu silnej, bezpiecznej Europy na przestrzeni wieków. Mówił m.in. o wojnie z Turkami oraz o unii polsko-litewskiej jako przykładzie współpracy między narodami opartej na wzajemnym szacunku i obustronnych korzysciach.
- Europa ma nam wiele do zawdzięczenia. Europa sporo Polsce zawdzięcza - powiedział Suski, który zauważył, że obecnie w UE rozgrywa się walka w obszarze gospodarki, ale także w świecie aksjologii.
REKLAMA
- Trwa w Unii Europejskiej walka z wartościami. W części krajach europejskich, z wartościami walczą ruchy liberalne i lewackie - relacjonował Marek Suski.
Pytany o kierunek rozwoju UE stwierdził, że w "UE jest potrzeba współpracy, ale na zasadach partnerskich".
Marek Suski podkreślał, że należy pamiętać i cieszyć się z tego, że 15 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej.
- Jesteśmy w UE. Mamy powody do świętowania. Życzyłbym sobie, żeby Polska była silniejsza dzięki Unii Europejskie, a Polacy żeby dogonili swoimi dochodami najbogatsze kraje unijne - podsumował Marek Suski.
REKLAMA
Marek Suski mówił także o zapowiadanym na 3 maja wystąpieniu Donalda Tuska oraz o relacjach przedstawicieli polskiego rządu z najważniejszymi politykami Unii Europejskiej.
Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami 1 maja 2004 r. wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Rządy państw Europy Środkowej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Błażej Prośniewski.
REKLAMA
PR24/tb
____________________
Data emisji: 01.05.19
Godzina emisji: 11.09
REKLAMA
REKLAMA