X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Katarzyna Lubnauer: PiS nie dostało mandatu od ponad połowy Polaków i przegrało ten plebiscyt

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 08:51
- Opozycja bez Konfederacji otrzymała w wyborach milion głosów więcej niż PiS. Zdobyliśmy razem 48,5 proc. , a oni mają 43,5 proc. Rządzący nie dostali więc mandatu ponad połowy Polaków i przegrali ten plebiscyt - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer, posłanka PO-KO i przewodnicząca Nowoczesnej.
Audio
  • 16.10.19 "24 pytania". Katarzyna Lubnauer (PO-KO) o wyniku wyborów parlamentarnych
Katarzyna Lubnauer
Katarzyna Lubnauer Foto: PR24/AK

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach zdobyło w Sejmie 235 mandatów. Konkurencyjna Koalicja Obywatelska - 134 mandaty, KW SLD - 49, PSL - 30, Konfederacja - 11, a Mniejszość Niemiecka - jeden mandat. Zjednoczona Prawica ma również 48 senatorów, ale w izbie wyższej większość zdobyli przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych.

Czytaj więcej
pkw 1200 pap.jpg
Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. PiS z samodzielną większością

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ranking "jedynek". Sprawdź, ile głosów zdobyli liderzy list wyborczych

Katarzyna Lubnauer oceniła, że zdobycie przez opozycję większości w Senacie dobrze wpłynie na stanowienie prawa w Polsce. - Do tej pory PiS mogło przyjmować każdą ważną ustawę praktycznie w ciągu doby - powiedziała. Przewodnicząca Nowoczesnej podkreśliła, że Senat ma również szereg innych uprawnień. - Izba wyższa ma m.in. wpływ na wybór nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika Praw Obywatelskich - dodała.

"Stary Senat nie ma mandatu"

Posłanka PO-KO odniosła się również do apelu senatora Bogdana Borusewicza, który uważa, że Senat nie powinien wznawiać po wyborach przerwanego posiedzenia jeszcze w poprzednim składzie. - Stary Senat nie ma żadnego mandatu do sprawowania jakiejkolwiek władzy i nie powinien się zbierać po wyborach. Zmienił się skład izby wyższej, jeśli chodzi o proporcje między rządzącymi a opozycją, więc ta instytucja przeprowadzi posiedzenie wbrew woli społeczeństwa - stwierdziła.

Czytaj więcej
SENAT TT 1200.jpg
Spór o marszałka Senatu. Możliwe scenariusze - od decyzji zwycięzców, po transfer

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sejm i Senat. Przypominamy, jakie mają uprawnienia izby parlamentu

Gość PR24 skomentowała także wynik wyborczy swojego ugrupowania. - Nowoczesna dalej istnieje i wprowadziła ośmiu posłów do Sejmu. Wolelibyśmy jednak, żeby ten wynik był lepszy. Na tym nam zależało, dlatego stworzyliśmy Koalicję Obywatelską. Chcieliśmy wygrać te wybory - zaznaczyła. Katarzyna Lubnauer oceniła też, że trzeba dokonać pewnej ewaluacji po wyborach. - To jest czymś normalnym. Zawsze po takich wydarzeniach następuje podsumowanie i analiza tego, co nie zadziałało - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Eliza Olczyk.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 7.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Liziniewicz: gdyby opozycja się zjednoczyła, przegrałaby jeszcze bardziej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 09:54
- Ja uważam, że gdyby opozycja się zjednoczyła, to po prostu by przegrała, nie mam co do tego cienia wątpliwości. Być może jedynym lepszym scenariuszem byłoby, gdyby poszli w dwóch blokach - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli również dr Karolina Zioło-Pużuk oraz Dominik Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Joński: opozycja musi się zjednoczyć w kwestii kandydata na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 14:12
- Metoda liczenia głosów premiuje duże bloki. Lepiej byłoby, gdyby był jeden blok opozycyjny, zdobylibyśmy więcej mandatów. Ale bylibyśmy bardziej wystawieni na ataki - stwierdził Dariusz Joński w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniki wyborów do Senatu. Tomasz Latos: bardzo ważne były tutaj detale

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 19:13
– Zadecydowały o tym niuanse, np. ktoś zorganizował jedno spotkanie więcej, osobiście rozdał więcej ulotek - tak do uzyskania przez PiS 48 mandatów w Senacie i braku większości w tej izbie odniósł się poseł tej partii Tomasz Latos w "Pulsie Trójki". – W przypadku marszałka Senatu pojawiają się różne nazwiska , ale kto nim zostanie, okaże się po rozmowach, również z osobami z innych komitetów – powiedział Borys Budka, poseł PO.
rozwiń zwiń