X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Müller: ustawa dezubekizacyjna przywraca sprawiedliwość

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 08:32
- W ustawie dezubekizacyjnej chodzi o nadwyżki i dodatki do emerytur. Jest elementem realizacji sprawiedliwości po przemianach ustrojowych w 1989 roku - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Müller
Audio
  • Piotr Müller o ustawie dezubekizacyjnej (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Przed Sejmem miał miejsce protest byłych pracowników służb mundurowych w sprawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła ich świadczenia emerytalno-rentowe. Wcześniej Lewica złożyła w Sejmie projekt zniesienia ustawy. Wszystko to odbywało się w dzień obchodów 49. rocznicy grudniowej masakry na Wybrzeżu w 1970 r. i 38. rocznicy masakry w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 r.

"Ustawa powinna obowiązywać" 


Krszystof Wyszkowski 1200.jpg
Wyszkowski: przywracanie przywilejów esbekom to wystawianie warty przy pomniku Stalina

Rzecznik rządu zauważył, że demonstracja nie była nowością. - Brały w niej udział osoby, które od wielu miesięcy uważają za niesłuszne postanowienia ustawy dezubekizacyjnej. My uważany, że ona nadal powinna obowiązywać -  mówił Piotr Müller. Przypomniał, że dotyczy przywilejów nadawanych funkcjonariuszom SB.  - Dodatków, a nie całej emerytury. Jest elementem realizacji sprawiedliwości po przemianach ustrojowych w 1989 roku - podkreślił.  

"Chodzi o przywileje, nie o odebranie emerytury"

Piotr Müller przypomniał, że wśród funkcjonariuszy SB były przypadki dobrych zachowań i pomocy opozycji. - Ustawa przewiduje możliwości odwołania się w określonej procedurze. Istnieje możliwość odzyskania przywileju, jeśli do takich indywidualnych sytuacji dochodziło. Podkreślam, że tu chodzi o przywilej. Te osoby miały wyższą emeryturę, niż wynikało to z codziennej pracy Polaków w tym samym czasie, w tym ofiar systemu komunistycznego. Chodzi o wyrównanie, a nie o zabranie emerytury, to element likwidacji przywileju, czyli nadwyżki, którą otrzymywali funkcjonariusze w tamtych czasach - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Nowelizacja przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym

W poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej  poinformował, że KE będzie analizować projekt PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów pod kątem zgodności z unijnymi zasadami, dotyczącymi niezależności w wymiarze sprawiedliwości.

Rzecznik rządu podkreślił w Polskim Radiu 24, że nie należy przejmować się oceną Komisji Europejskiej ws. projektu. - Regulacje dotyczące wymiaru sprawiedliwości mają charakter wewnętrzny, nie są objęte polityką traktatową Unii Europejskiej - tłumaczył. - Oczywiście część aparatu administracyjnego KE, czy nawet wymiaru sprawiedliwości UE, próbuje rozszerzać kompetencje w tym zakresie, ale ich nie mają" - dodał Müller. Wyjaśnił, że projekt ustawy ma na celu "uporządkowanie sytuacji w wymiarze sprawiedliwości". 

"Nie możemy pozwolić sobie na chaos"

- Nie możemy pozwolić sobie na chaos czy na realizację dwóch systemów sprawiedliwości w Polsce - powiedział rzecznik rządu. Jak zaznaczył, decyzję o tym, kto ostatecznie jest sędzią, podejmuje prezydent. - To jest ostateczny akt, który decyduje o tym, czy ktoś sędzią w Polsce jest czy nie - podkreślił.

Projekt PiS nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, przewiduje m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania, mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. 

Więcej w nagraniu.

****

Audycja:"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

ProwadziDorota Kania 

Gość: Piotr Müller

Data emisji: 17.12.2019

Godzina emisji: 07.36


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lewica chce wysokich emerytur dla b. esbeków. Historyk: to budzi zgorszenie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 12:32
Projekt przywrócenia wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa "moralnie na pewno nie jest w porządku" - stwierdził w Polskim Radiu 24 historyk dr Arkadiusz Kazański z Muzeum II Wojny Światowej i gdańskiego IPN-u. Wybór daty jego złożenia w parlamencie nazwał z kolei "wielce niefortunnym".
rozwiń zwiń