Minister środowiska o organizacjach ekologicznych: potrzebna jest jawność zasad działania
- Zdarza się, że organizacje ekologiczne są wykorzystywane przez grupy lobbystów czy podmioty komercyjne, które chcą wykorzystywać precyzyjne prawo ochrony przyrody, aby blokować możliwość inwestycji czy wywierać inny wpływ - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, minister środowiska.
2020-03-10, 08:54
Posłuchaj
Michał Woś podkreślał, że ceni działalność organizacji ekologicznych, ale potrzebna jest większa przejrzystość ich działania. - Powołałem grupę roboczą, która wypracowuje rozwiązania, mające zaradzić nieuczciwemu wykorzystywaniu lobbingu. Organizacje będą mogły korzystać ze swojego prawa do zgłaszania uwag, ale społeczeństwu należy się pełna informacja o ich działaniu. Za dobrymi nazwami i pozytywnymi emocjami czasami kryją się wielkie interesy biznesowe, potrzebna jest tu bardzo duża jawność zasad działania organizacji - mówił gość audycji.
Powiązany Artykuł
Czeski europoseł: trzeba dbać o przyrodę, ale Zielony Ład budzi wiele wątpliwości
Minister Środowiska nawiązał do działalności swojego poprzednika, zmarłego prof. Jana Szyszki. - Był wybitnym, uznanym na świecie autorytetem, miał liczne kontakty i sukcesy m.in. w wypracowaniu Porozumieniu Paryskiego dotyczącego neutralności klimatycznej - przypominał.
Ochrona Puszczy Białowieskiej
- Można było nie zgadzać się z pewnymi decyzjami prof. Szyszki, ale nawiązując do Puszczy Białowieskiej, NIK przedstawiło raport, który wskazał, że w 2013 i 2014 popełniono tam gigantyczne błędy, kiedy bez podstawy prawnej podejmowano decyzje o wstrzymaniu pewnych prac pielęgnacyjnych, które doprowadziły do tego, że kornik się straszliwie rozprzestrzenił. Decyzja późniejsza z 2016 r. pana prof. Szyszko to był ostatni moment, by podjąć radykalne działania i być może zwyciężyć z kornikiem. Ta decyzja miała swój uzasadnienie przyrodnicze - zauważył gość audycji.
Aktywna i bierna ochrona przyrody
- Konflikt, który powstał z ekologami, częściowo był polityczny, a częściowo był to spór w środowisku samych przyrodników i ekologów. Jest dominująca cześć ekologów w Polsce, która opowiada się za ochroną aktywną, ale też silna grupa postulująca pozostawienie wszystkiego tak jak jest, bez ingerowania w przyrodę. Skutkiem biernej ochrony przyrody jest m.in. niemożliwość utrzymania gatunków chronionych - dodał minister środowiska.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Michał Woś
REKLAMA
Data emisji: 10.03.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24/PAP/ka
REKLAMA