Nowe prawo azylowe. Wiceszef MSWiA: bronimy państwo i obywateli przed zagrożeniem

2025-03-28, 08:15

- Trzeba zobaczyć to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, od miesiąca mamy wzmożone działania ze strony osób, które przyjeżdżają tam i próbują w sposób agresywny przedostawać się przez granicę. To kilkukrotny wzrost, zwiększono ataki hybrydowe na naszą granicę - mówił w Polskim Radiu 24 Wiesław Szczepański, wiceminister MSWiA.

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański stwierdził, że Konstytucja gwarantuje prawo do azylu, ale nakazuje też obronę własnych obywateli przed niebezpieczeństwami. Na niezgodność wprowadzonego tymczasowego zawieszenia prawa azylowego z ustawą zasadniczą wskazuje między innymi rzecznik praw obywatelskich.

  • Gościem Agnieszki Drążkiewicz  w audycji Polskiego Radia "24 pytania - Rozmowa poranka" w piątek (28.03) o godz. 7:07 był wiceminister MSWiA, Wiesław Szczepański

Wzrost presji ze strony Białorusi 

Wiesław Szczepański podkreślił, że w ostatnim miesiącu nastąpiło wzmożenie sztucznej presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej. Jak wskazywał, wzrost liczby agresywnych prób przedostania się do Polski jest kilkukrotny.

Wiceszef MSWiA odniósł się do głosów mówiących o tym, że nowe przepisy są niezgodne z normami prawa międzynarodowego i prawami człowieka. - Artykuły konstytucji też mówią o tym, że państwo ma prawo bronić się i swoich obywateli przed sytuacją, która jest zagrożeniem. Trzeba zobaczyć to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, od miesiąca mamy wzmożone działania ze strony osób, które przyjeżdżają tam i próbują w sposób agresywny przedostawać się przez granicę, to kilkukrotny wzrost. Zwiększono ataki hybrydowe na naszą granicę - zauważył i dodał, że prawo azylowe w dalszym ciągu daje możliwości, by m.in. osoby małoletnie, kobiety, osoby chore czy ranne otrzymały opiekę.

Nowymi przepisami azylowymi nie są objęci między innymi obywatele Białorusi, którzy chcą uciec do Polski przed reżimem Aleksandra Łukaszenki.  

REKLAMA

Wrócą dwustronne kontrole na granicy z Niemcami? 

Wiesław Szczepański zwracał też uwagę na granicę polsko-niemiecką, na której Niemcy wprowadzili kontrole w 2023 r. - Uważamy, że niedopuszczalnym jest wprowadzanie dzisiaj kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Granicą strefy Schengen jest wschodnia granica Polski, natomiast tutaj powinniśmy mieć swobodny przejazd. Jeśli nowy rząd niemiecki będzie chciał nadal takie działania prowadzić, to będziemy rozważali, czy retorsyjnie nie wprowadzić również kontroli po stronie polskiej. Nikt z nas już nie pamięta kontroli, które były, gdy nie byliśmy w Unii. Wydaje się, że granica polsko-niemiecka powinna być wolna od jakichkolwiek kontroli, po to m.in. uszczelniamy granicę polsko-rosyjską i polsko-białoruską - zaznaczył gość audycji.

Czytaj także:

Nowa ustawa wprowadza możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do azylu. Rada Ministrów na wniosek szefa MSWiA będzie mogła zastosować je maksymalnie na 60 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 60 za zgodę Sejmu.

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej