Zawieszenie prawa do azylu. "Gramy dalej w grę Putina"

- Dziś łatwo mówić, że to wszystko jest ze względu na bezpieczeństwo. To słowo wytrych. Nie twierdzę, że pochopnie działa premier czy prezydent, ale nie dostrzegam, że to rozwiązuje problem. To może nawet pogłębić pewne problemy na granicy - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Włodarczyk, dziennikarz, doradca mediowy, członek rady Press Club Polska.

2025-03-27, 11:44

Zawieszenie prawa do azylu. "Gramy dalej w grę Putina"
Zawieszenie prawa azylowego ma obowiązywać przez dwa miesiące z możliwością przedłużenia.Foto: Straż Graniczna / x.com

Zawieszenie prawa do azylu w Polsce już działa

Prezydent Andrzej Duda poinformował o podpisaniu ustawy azylowej. Stwarza ona możliwość zawieszenia składania wniosków o udzielenie azylu cudzoziemcom. To jedno z narzędzi mających powstrzymywać nielegalną migrację i zniechęcać do prób przekraczania granicy od strony białoruskiej. O szybki podpis pod dokumentem apelował niedawno premier Donald Tusk.

"To łamanie prawa międzynarodowego"

Jarosław Włodarczyk stwierdził, że nowe przepisy nie rozwiążą problemu na granicy. - Rząd twierdzi, że jest to kwestia naszego bezpieczeństwa, ale nie bezpieczeństwa tych biednych ludzi na granicy, którzy są zinstrumentalizowani przez Łukaszenkę i Putina. To Polskę stawia też w dość kłopotliwej sytuacji prawnej na arenie międzynarodowej. Rozumiem, że dziś nie można wyeliminować źródła tych wypychanek na granicy, ale to są ludzie. Rzeczywiście premier i prezydent dogadali się w sprawie tego, że będziemy łamać prawo międzynarodowe, nie odnajdując żadnego innego rozwiązania - ocenił gość audycji.

Posłuchaj

Jarosław Włodarczyk o zawieszeniu prawa do azylu (Stan rzeczy) 25:52
+
Dodaj do playlisty

- Gramy dalej w grę Putina (…) dziś łatwo mówić, że to wszystko jest ze względu na bezpieczeństwo. To słowo wytrych. Nie twierdzę, że pochopnie działa premier czy prezydent, ale nie dostrzegam, że to rozwiązuje problem. To może nawet pogłębić pewne problemy na granicy - zauważył Włodarczyk.

Czytaj także:

Ustawa wprowadza możliwość czasowego, terytorialnego ograniczenia prawa do azylu. Rada Ministrów na wniosek szefa MSWiA będzie mogła zastosować je maksymalnie na 60 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 60 za zgodą Sejmu.

* * * 

AudycjaStan rzeczy
ProwadzącyMaria Furdyna
Gość: Jarosław Włodarczyk
Data emisji: 26.03.2025
Godzina emisji: 21.33

Źródło: Polskie Radio 24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej