X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Społeczeństwo stało się podmiotem". Prof. Mieczysław Ryba o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 11:20
- Mamy do czynienia z pewnym procesem społecznym, tworzeniem się postaw obywatelskich - mówił o protestach na Białorusi prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 6.09.2020
Protesty w Mińsku, stolicy Białorusi 6.09.2020 Foto: PAP/EPA/STRINGER

Dziś w Warszawie przebywa liderka białoruskiej opozycji, kontrkandydatka w wyborach prezydenckich Alaksandra Łukaszenki - Swiatłana Cichanouska.

Przydacz 1200.jpg
Wiceszef MSZ: musimy zaproponować scenariusz gospodarczy dla Białorusi

Prof. Mieczysław Ryba zwracał uwagę na przełomowy charakter białoruskich protestów. - W tym kraju dzieje się coś niespotykanego w jego historii. Przed wojną był białoruski ruch  narodowy, ale niewielki w porównaniu z ruchem np. ukraińskim. Po rozpadzie Związku Radzieckiego niezależne życie polityczne i społeczne w tym kraju nie było znaczne - przypominał.

Posłuchaj
10:49 _PR24_AAC 2020_09_09-09-48-54.mp3 09.09.2020 Prof. Mieczysław Ryba (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

- Teraz mamy do czynienia z pewnym procesem społecznym, tworzeniem się postaw obywatelskich. Bez względu na to, jak się rozwinie sytuacja, to coś zadziało się w świadomości społecznej. Jeśli kto mówi o społeczeństwie, że jest władzą, podmiotem, to mamy do czynienia z postawą typową dla cywilizacji łacińskiej, zachodniej, mówiące o służebności władzy, a zarazem podmiotowości społeczeństwa - podkreślał.

"To społeczeństwo nie jest już bierne"

- Dzieją się rzeczy ważne z punktu widzenia cywilizacyjnego. To społeczeństwo nie jest już bierne, pokorne i przestraszone, to społeczeństwo chce być podmiotem. Nawet jeśli zostanie spacyfikowane czy zmanipulowane, wspomnijmy nasze lata 90., to jednak w świadomości społecznej zachodzą niezwykle istotne procesy - dodał historyk.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 09.48

PR24/PAP/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef "Solidarności" na Białorusi. Rozmowy o wsparciu i pomocy humanitarnej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 20:42
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przybył na Białoruś. Jeszcze dziś ma rozmawiać z Alaksandrem Jaraszukiem, liderem Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. Jest to główny cel jego wizyty na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: suwerenna i niepodległa Białoruś jest w interesie Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:50
- Polska się nie godzi, by Federacja Rosyjska uważała Białoruś za swoją strefę wpływów - podkreślił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Naszą rolą jest to, by temat Białorusi nie schodził z agendy Unii Europejskiej - zadeklarował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Białorusi to pewien symbol, że może liczyć na Polaków". Girzyński o nagrodzie dla Cichanouskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:56
- Obyśmy potrafili pozytywne doświadczenia z relacji polsko-ukraińskich przekuć w wymiarze relacji pomiędzy Warszawą a Mińskiem - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS prof. Zbigniew Girzyński.
rozwiń zwiń