Wiceminister aktywów państwowych: wyciągniemy dłoń do przedsiębiorców
- Potrzebny jest też konsensus polityczny ws. funkcjonowania gospodarki. Chodzi o uproszczenia podatkowe i zmiany funkcjonowania administracji, trzeba też wspierać patriotyzm gospodarczy. Lepiej przygotować się na długą walkę z pandemią, by przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy - mówił na antenie Polskiego Radiu 24 Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.
2020-10-27, 08:03
Na wtorek zaplanowana jest wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego na temat działań pomocowych dla branż dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.
Powiązany Artykuł
![Kościński tt-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/28974881-1898-49fb-b1d2-0872c721184e.jpg)
Minister finansów: przez ostatnie kilka miesięcy gospodarka wróciła na względnie dobre tory
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pomoc dla branż najbardziej dotkniętych pandemią, gastronomicznej, fitness i beaty jest oczywista. - Wicepremier Jarosław Gowin przeprowadził konsultacje z branżami. Efektem będą decyzje w zakresie postojowego lub zwolnienia ze składek ZUS, na ubezpieczenie społeczne. Naszym celem jest to, aby firmy przetrwały. Trudna jest także sytuacja branży eventowej i targowej. Dzisiejsza konferencja będzie odpowiedzią na głosy tych przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci sytuacją związaną z pandemią. Musi być wyciągnięta do nich dłoń i rząd wyciągnie do nich dłoń - powiedział Janusz Kowalski.
Jego zdaniem polska gospodarka znajduje się w niezłym stanie. - To zasługa dobrych rządów Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku. Nawet nie chcę sobie wyobrażać, co by było, gdyby nadal rządziła PO - miliardy złotych wypływały do różnych grup mafijnych, a budżet był pusty. Gdyby nie rządy Zjednoczonej Prawicy, to państwo nie mogłoby tak efektywnie bronić miejsc pracy w czasie pierwszej fali koronawirusa. Trzeba przygotować się na długą walkę z pandemią, lepiej przygotować się na najgorszy scenariusz, że będzie to dłuższy okres, by przedsiębiorcy mogli utrzymać miejsca pracy. Potrzebny jest też konsensus polityczny ws. funkcjonowania gospodarki. Chodzi o uproszczenia podatkowe i zmiany funkcjonowania administracji. Jestem zwolennikiem wstrzymania wszelkich działań prywatyzacyjnych i kumulowania majątku narodowego, by środki z funduszy unijnych zostawały w polskiej gospodarce, trzeba też wspierać patriotyzm gospodarczy - tłumaczył wiceminister aktywów państwowych.
REKLAMA
Posłuchaj
W związku z nasileniem się epidemii koronawirusa od soboty, 24 października, cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Ograniczenia objęły m.in. lokale gastronomiczne, które przez dwa tygodnie mogą świadczyć tylko usługi na wynos oraz na dowóz. Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni. Zakazana jest też organizacja imprez okolicznościowych, wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych. Kluby nocne, dyskoteki (z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca) obowiązuje także zawieszenie działalności. Zakazem objęto również wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: Janusz Kowalski (wiceminister aktywów państwowych)
REKLAMA
Data emisji: 27.10.2020
Godzina: 07.15
REKLAMA