more_horiz

Senyszyn: nie ma jasnej definicji gwałtu, w praktyce niewiele kobiet zgłasza to przestępstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 08:20
- Dziś sprawcy gwałtów śmieją się ofiarom w twarz, bo jeżeli dziewczyna zostanie zgwałcona, dochodzi do rozważań, czy aby nie miała za krótkiej spódniczki czy za dużego dekoltu - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Senyszyn z Lewicy.
Joanna Senyszyn
Joanna SenyszynFoto: PR24

Klub Lewicy złoży w Sejmie projekt ustawy zakładający zmianę definicji gwałtu. W myśl tej propozycji gwałtem jest nieuzyskanie wyraźnej i świadomej zgody na kontakt seksualny, a minimalna kara za taki czyn zostaje podwyższona z dwóch do trzech lat.


1200 (1).jpg
Dramatyczna sytuacja dziennikarek na Białorusi. Dziś wideokonferencja w Brukseli

- Nie ma jasnej definicji gwałtu, a w praktyce sądowej oraz świadomości społeczeństwa istnieje definicja gwałtu jako czynu, w którym musi być wykazywany czynny opór ofiary. Tak nie jest w przypadku np. odurzenia czy zastraszenia kobiety - powiedziała poseł.

"Nie zgłaszają gwałtów"

Negatywne doświadczenia i wtórna wiktymizacja powoduje, jak dodała, że kobiety często nie zgłaszają gwałtów, bo wiedzą, że będą jeszcze raz musiały przejść przez mękę. - Zgłaszany jest 1 na 10 przypadków, natomiast 1 na 60 kończy się wyrokiem skazującym sprawcę - powiedziała Joanna Senyszyn.

Obecnie obowiązujący przepis Kodeksu karnego stanowi, że do gwałtu dochodzi, gdy ktoś doprowadza do obcowania płciowego "przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem".


Posłuchaj
12:36 PR24_mp3 2021_03_08-07-35-33.mp3 J. Senyszyn o zmianach w kk. dotyczących definicji gwałtu ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Joanna Senyszyn (Lewica)

Data emisji: 08.03.2021

Godzina: 7.35 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem