more_horiz

"Uderzyliśmy w miliardowe interesy". Daniel Obajtek o przyczynach ataków medialnych

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 08:13
Budujemy koncern, który będzie dywersyfikował dostawy, dywersyfikuje dostawy ropy, który będzie rezygnował z pewnego kanału pośredników. To jest uderzenie w bardzo duże interesy, to są interesy miliardowe. (...) Zyski ten koncern ma w ciągu pięciu lat wynoszące ok. 26 mld zł. Przypomnę, że w ciągu pięciu lat Platformy zysk wynosił 1,7 mld zł. Przerywa się pewne interesy, pewne grupy wpływów - mówił w Polskim Radiu 24 prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Daniel Obajtek, prezes PKN OrlenFoto: PolskieRadio24.pl
1200_Obajtek_PAP.png
"Jedna wielka nagonka, nie mam zamiaru rezygnować". Daniel Obajtek odpowiada na publikacje "GW"

W "Gazecie Wyborczej", a także części innych mediów związanych z obozem opozycyjnym pojawiły się serie artykułów dotyczące prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Począwszy od zarzutów, jakoby - w czasach sprawowania funkcji wójta Pcimia - Obajtek nielegalnie "kierował z tylnego siedzenia" prywatną firmą, aż po te dotyczące kupowanych przez niego mieszkań - szef Orlenu wszystkie określa nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" wyjaśniał, skąd - jego zdaniem - bierze się seria ataków w niego wymierzona.

"Kontrola nic nie wykazała"

Gość PR24 podkreślił, że informacje o jego majątku nie są niczym tajnym ani nowym, bo jego oświadczenia majątkowe do 2015 roku były jawne i ogólnodostępne. Ponadto - jak podkreślił - został sprawdzony przez CBA i prokuraturę pod kątem swojej działalności biznesowej.

- Kontrola zaczęła się w 2011, skończyła się w 2013 (roku), prokuratura umorzyła postępowanie. I zostałem sprawdzony z całego swojego życia zawodowego do 2013 roku - wszystkie konta, wszystkie przelewy, wszystkie akty notarialne. W związku z tym to jest jedna wielka nagonka - mówił Daniel Obajtek w Polskim Radiu 24.

Czytaj więcej:

"Uderzenie w potężne interesy"

Obajtek Daniel pap 1200x660.jpg
Daniel Obajtek: nie mam zamiaru rezygnować pod naciskiem "Gazety Wyborczej"

W audycji padło pytanie o to, dlaczego wokół Daniela Obajtka "szum się zrobił teraz", skoro wszystkie te informacje były dotąd jawne? Prezes Orlenu wyjaśnił, że to, czym się zajmuje, to budowa "potężnego koncernu multienergetycznego", a tego rodzaju działalność zawsze uderza w czyjeś interesy.

- (Budujemy koncern), który będzie dywersyfikował dostawy, dywersyfikuje dostawy ropy, który będzie rezygnował z pewnego kanału pośredników. To jest uderzenie w bardzo duże interesy, to są interesy miliardowe. Od samego początku, będąc w Orlenie, a jestem już przeszło 3 lata, buduję koncern z pewnymi sukcesami. Zyski ten koncern ma w ciągu pięciu lat (wynoszące) ok. 26 mld zł. Przypomnę, że w ciągu pięciu lat Platformy zysk wynosił 1,7 mld zł. Przerywa się pewne interesy, pewne grupy wpływów - mówił Daniel Obajtek.

Posłuchaj
12:47 PR24_mp3 2021_03_16-07-15-17_Obajtek.mp3 Daniel Obajtek o publikacjach na jego temat ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 07.15

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także