Bartłomiej Wróblewski: PiS nadal murem za mundurem, ataki na Straż Graniczną to wyjątki
2025-07-04, 09:24
- Decyzja o przywróceniu kontroli na granicy z Niemcami jest dobra, ale spóźniona. Państwo prawie dwa lata nie działało w tym obszarze - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Dopytywany m.in. o samozwańcze "patrole obywatelskie" i zastraszanie funkcjonariuszy Straży Granicznej odpowiedział, że są to "incydentalne sytuacje".
Bartłomiej Wróblewski z PiS pochwalił rząd za decyzję o przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą, zaznaczając jednak, że decyzja ta została podjęta o prawie dwa lata za późno. Zdaniem polityka opozycji wszystkie środowiska, które wskazywały, że "polskie państwo przez ostatnie dwa lata przestało działać w tym obszarze", miały rację.
- Gościem Agnieszki Drążkiewicz w audycji "24 pytania - Rozmowa poranka" (piątek, 4.07, godz. 8:07) był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.
Prowadząca Agnieszka Drążkiewicz przywołała statystyki Straży Granicznej oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców, z których wynika, że obecne dane są zbliżone do tych z czasów rządów PiS. - W mojej ocenie problemem jest także legalna migracja, kiedy przestaje być kontrolowana. Podobne statystyki? Istnieją różne dane [...] poza tym liczy się też społeczne odczucie. A ono jest dziś takie, że z Niemiec zawracanych jest coraz więcej migrantów. Społeczeństwo oczekuje bardziej stanowczych działań - przekonywał Wróblewski.
Posłuchaj
REKLAMA
Polityk PiS przypomniał również, że Niemcy przywróciły kontrole graniczne już w październiku 2023 roku. - Minęły prawie dwa lata - obywatele musieli wziąć sprawy w swoje ręce [...]. Powinniśmy wyrazić wdzięczność tym, którzy mieli odwagę i wolę, by zwracać na to uwagę. Znakomita część tych działań nie budzi najmniejszych wątpliwości prawnych - dodał.
Dopytywany o przypadki nielegalnych działań i słownych ataków na funkcjonariuszy Straży Granicznej usłyszał od prowadzącej: - Sami popieraliście akcję "Murem za polskim mundurem". Wtedy było w porządku, a teraz już nie? - Potwierdzam jednoznacznie: murem za polskim mundurem - wczoraj, dziś i w przyszłości - odparł polityk PiS i kontynuował: - Bez sprawnie funkcjonujących służb granicznych nie będziemy mieli bezpiecznych granic. Jeśli komuś punktowo puściły nerwy, nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego, ale też nie wolno podnosić incydentalnych przypadków do rangi istotnego problemu - mówił Wróblewski i ponownie podkreślał, że "polskie państwo przez niemal dwa lata nie działało".
Duda premierem? "Byłby doskonałym kandydatem"
Wróblewski odpowiedział też na pytanie o możliwą przyszłość Andrzeja Dudy po zakończeniu prezydentury. - Gdyby Donald Tusk zrezygnował, Andrzej Duda byłby doskonałym kandydatem na premiera rządu technicznego lub zgody narodowej - stwierdził.
REKLAMA
Wróblewski o propozycji Małgorzaty Manowskiej
Komentując pomysł I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, dotyczący zorganizowania okrągłego stołu w sprawie sądownictwa, powiedział: - Trzeba osiągnąć porozumienie i zakończyć sytuację sporów dotyczących naczelnych organów władzy sądowniczej. Należy wypracować modus vivendi, z którym zarówno rządzący, jak i opozycja będą mogli żyć. Zachęcałbym do tego obecny lewicowo-liberalny rząd. Wyobrażam sobie, że nowy prezydent chętnie objąłby patronat nad taką inicjatywą.
Czytaj także:
- "Postępowania karne trwają". Wiceszef MSWiA o działaniach Bąkiewicza
- Pożar w Ząbkach. Szłapka: MSWiA będzie reagowało, samorząd trzeba wesprzeć
Źródło: Polskie Radio 24/k
REKLAMA
REKLAMA