more_horiz

"Efektywność a zgodność z prawem unijnym to różne kwestie". Wiceminister MSZ o Izbie Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:23
- Jeżeli będziemy mieli dalej tendencje, które w Unii, czy we wcześniejszych wspólnotach europejskich, obecne są od kilku dekad - rozszerzania kompetencji metodą reinterpretacji prawa, tego aktywizmu sędziowskiego - to rzeczywiście będziemy mieli problem, znaczenie poważniejszy niż to, co dzieje się w tej chwili w kontekście reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych).   

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach np. uchylania immunitetów sędziowskich.

Milewski 1200.jpg
Ultimatum KE dla Polski. Daniel Milewski: naszym zadaniem jest obrona polskiego interesu

- Różnych orzeczeń TSUE w odniesieniu do kwestii nieobjętych traktatami unijnymi mieliśmy w ostatnich miesiącach, latach, co najmniej kilka, nawet kilkanaście. Do tych orzeczeń odnosiły się krajowe sądy, trybunały konstytucyjne w kilkunastu krajach UE, praktycznie zawsze stwierdzając, że to właśnie do krajowych sądów konstytucyjnych należy ostatnie słowo, w sytuacji, gdyby TSUE przekraczał swoje kompetencje. To samo zrobił polski Trybunał Konstytucyjny. Mamy do czynienia z bardzo istotnym sporem prawnym na poziomie całej Unii Europejskiej, dotyczącym prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym lub prymatu prawa krajowego nad unijnym - ocenił Paweł Jabłoński. 

Co dalej z Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego?      

Jak zaznaczył wiceszef MSZ, to, czy Izba Dyscyplinarna, system dyscyplinarny jako taki dobrze działa to jest zupełnie inna kwestia niż to, czy jest to zgodne z prawem międzynarodowym. - Nie mam żadnych wątpliwości, że jeżeli mamy sytuację taką, w której polscy sędziowie z mocy konstytucji chronieni są immunitetem i podlegają jedynie w zasadzie odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w kraju naszych zachodnich sąsiadów, czegoś takiego nie ma - sędziowie mogą odpowiadać karnie także za to, co zrobią na sali sądowej - to widać bardzo wyraźnie, że tego rodzaju przepisy mogą istnieć w UE. Nie jest to problem - mówił.        

Posłuchaj
12:44 PR24_mp3 2021_07_26-07-07-16.mp3 Paweł Jabłoński o orzeczeniu TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN ("24 Pytania-Rozmowa Poranka") 

- Jeśli chodzi o efektywność Izby, systemu wymiaru sprawiedliwości i kontroli tego, czy sędziowie nie przekraczają swoich uprawnień, to rzeczywiście można się spierać. Jeśli chodzi o sądownictwo dyscyplinarne, to w zasadzie wielu sędziów nie ponosi odpowiedzialności dyscyplinarnej za działania sprzeczne z ustawami i konstytucją - podkreślił gość audycji. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadził: Mirosław Skowron

GośćPaweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 26.07.2021

Godz. emisji: 07.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem