more_horiz

"Czwarta fala stała się faktem". Waldemar Kraska o najnowszych danych dotyczących zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 07:40
- Wczoraj przekroczyliśmy 1000 przypadków, o czym mówiliśmy już od tygodnia, że to nastąpi i rzeczywiście nastąpiło. Dziś mamy 1208 nowych przypadków - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
niedzielski 1200.jpg
Czy czekają nas zmiany w obostrzeniach? Minister zdrowia o planach na najbliższe miesiące

Szef resortu zdrowia poinformował w środę, że zanotowano ponad 1200 nowych zakażeń SARS-CoV-2. - Jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. Dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest troszkę mniejsza niż dwa tygodnie temu. W zasadzie tego należało się spodziewać - ocenił Adam Niedzielski. Według niego czwarta fala rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów.

Na antenie Polskiego Radia 24 Waldemar Kraska wskazał, że "czwarta fala stała się faktem". - Wczoraj przekroczyliśmy 1000 przypadków, o czym mówiliśmy już od tygodnia, że to nastąpi i rzeczywiście nastąpiło. Dziś mamy 1208 nowych przypadków - powiedział.

Posłuchaj
14:44 PR24_mp3 2021_09_30-07-07-35.mp3 Waldemar Kraska: trend wzrastający zdecydowanie się w tej chwili utrwalił (Polskie Radio 24)

Jak dodał, "ten trend wzrastający zdecydowanie się w tej chwili utrwalił". - Jeśli porównamy tydzień do tygodnia, to jest to wzrost o 24% - podkreślił. - Liczba, która zdecydowanie mnie martwi, to 27 osób, które niestety zmarło - zaznaczył.

Podkreślił, że "są to liczby, które powinny osobom, które są jeszcze niezaszczepione, które się wahają, uzmysłowić, że to może dotyczyć każdego z nas". - Każdego z nas i każdego z naszych bliskich, że możemy trafić do szpitala i możemy umrzeć - wskazał.

- Te osoby, które się wahają, które nie chcą się zaszczepić, w tej chwili powinny udać się do punktów szczepień, aby przyjąć tę szczepionkę. To jest jedyna broń, która może nas powstrzymać przed dużym efektem czwartej fali - zaznaczył.

Odnosząc się do dostępności łóżek i wydajności szpitali podczas czwartej fali, wskazał, że "wszystko jest w naszych rękach". - Jeżeli będziemy rozsądni, będziemy mądrzy, to tych łóżek nie będzie nam potrzeba - dodał.


Więcej w zapisie audycji. 

  * * *

  Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

  Prowadzący: Stanisław Janecki

  Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia

  Data emisji: 30.09.2021

  Godzina emisji: 7.06

  PAP/ jb

  Zobacz także

  Zobacz także