more_horiz

"Wściekły atak eurokratów, federalistów". Michał Woś o relacjach z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 08:10
- To jest atak tych, którzy chcą budowy państwa europejskiego na gruzach suwerennych państw narodowych - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
shutterstock_ eu ue unia europejska unia free 1200.jpg
Prof. Gontarski o sporze dot. praworządności: UE wygra na nim finansowo

W środę TSUE poinformował, że Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, licząc od dnia doręczenia tego postanowienia do dnia zastosowania się do postanowienia z 14 lipca. W niedzielę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk poinformował, że "ustawa w sprawie Izby Dyscyplinarnej będzie pokazana w najbliższych dniach". Dodał, że zmiany nie będą dotyczyły tylko likwidacji tej izby, ale obejmą stworzenie całego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Woś został zapytany o to, czy wspomniana ustawa może załagodzić konflikt z Brukselą. Jak wskazał, "eurokraci brukselscy są nie do przewidzenia". - Przecież te ustawy, które obowiązują, nawet ta nie połowiczna, a drobna reforma wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku była wielokrotnie z nimi konsultowana, były osiągane jakieś konsensusy, była nowelizowana - podkreślił.

Posłuchaj
12:59 PR24_mp3 2021_11_02-07-35-20.mp3 Michał Woś: to wściekły atak eurokratów, federalistów (Polskie Radio 24)

- Mamy wściekły atak eurokratów, federalistów, tych, którzy chcą budowy państwa europejskiego na gruzach suwerennych państw narodowych, bo tu nie o prawo chodzi niestety - powiedział. - Ci, którzy mają usta pełne frazesów o praworządności, wcale nie o prawo walczą, tylko jest to walka polityczna - zaznaczył.

"Polityka ważniejsza niż prawo"

Jak podkreślił, "w unii europejskiej polityka, różnego rodzaju działania polityczne są ważniejsze niż prawo". - Bo gdybyśmy patrzyli tylko na prawo, to Polska działa w pełni zgodnie z prawem, w pełni zgodnie z traktatami, i to UE traktaty narusza - zauważył. - To jest dowód na to, że chodzi o politykę, o tę prawną wojnę hybrydową, którą Bruksela wytoczyła Polsce, Warszawie, a nie o twarde prawo - dodał.

- Co do samej Izby Dyscyplinarnej, to właściwie od 2017 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości mamy przygotowaną szeroką reformę wymiaru sprawiedliwości - wskazał. - My od początku mówiliśmy i optowaliśmy za tym, żeby ta szeroka reforma znalazła uznanie także naszego większego koalicjanta i żeby była wdrażana w życie. Zapadły jednak inne decyzje - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Dorota Kania

Gość: Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 07:35

jb

Zobacz także

Zobacz także