X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Kwiecień: obostrzenia, które dzisiaj obowiązują, są optymalne

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:35
- Obostrzenia obowiązują w Polsce do wielu miesięcy, pozostaje kwestia ich respektowania, na to musimy położyć nacisk. Nie wydaje mi się, aby pełny lockdown był korzystny i dla nas, i dla gospodarki - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość).

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Rzecznik rządu zapowiedział, że przepisy uprawniające pracodawców do pytania pracowników o zaszczepienie się przeciw COVID-19 znajdą się wkrótce w Sejmie. Piotr Müller poinformował, że projekt jest już w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości i jako projekt poselski trafi pod obrady Sejmu.

Jeżeli pracodawca uzna za koniecznie, będzie mógł także przesunąć niezaszczepionych pracowników na inne stanowisko. Nie będzie mógł natomiast - jak zaznaczył rzecznik rządu - obniżyć pensji takiemu pracownikowi ani wysłać go na przymusowy urlop. "Jest to rozwiązanie kompromisowe" - dodał Piotr Müller.

Anna Kwiecień, odnosząc się możliwości zwiększenia obostrzeń w czasie narastania fali pandemii, zwracała uwagę, że najważniejsze jest przestrzeganie obowiązujących obostrzeń, dodała także, że gospodarka musi funkcjonować, pracować także na to, by zapewnić środki na służbę zdrowia.

- W wielu państwach reakcja na obostrzenia jest wręcz histeryczna, na ulice wychodzą tłumy, liczymy się z tym, że po takich protestach zwiększa się liczba zachorowań. Jako rząd musimy podejmować bardzo przemyślane decyzje - powiedziała.

"Należy przestrzegać egzekwowania obostrzeń"

Poseł podkreślała, że te obostrzenia, które są dzisiaj, są optymalne. - Natomiast należy bardziej skutecznie egzekwować ich przestrzeganie, także przypominać o tym, że ważne jest, abyśmy nosili maseczki, dezynfekowali ręce czy zachowywali dystans. To są działania, które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa - stwierdziła.

Jak dodała, bardzo istotne jest promowanie szczepień. - Trudno zrozumieć, dlaczego niektóre osoby nie chcą się szczepić, dociera do nich fałszywy przekaz, który suflowany jest w całej Europie - komentowała.

- Opozycja mówiła, że większość Polaków będzie miał szansę na pierwsze szczenienia dopiero po trzech latach, to się oczywiście nie sprawdziło. Dziś mamy szansę na otrzymanie trzeciej dawki - dodała gość audycji.

covid szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Pracodawca będzie mógł zapytać o szczepienie? Fogiel: trwa zbieranie podpisów

"Po okresie lockdownu znowu pojawiają się kolejne fale zachorowań"

Odnosząc się do projektu przepisów dopuszczającego pracodawców do informacji o tym, czy pracownik został zaszczepiony, zaznaczyła, że nie jest sztuką samo wprowadzenie ustawy, ale to, by po wprowadzeniu była ona skuteczna i przyniosła zamierzone cele. - wielu polityków opozycji domaga się ostrych restrykcji i obostrzeń, zdajemy sobie jednak sprawę, że de facto domagają się lockdownu. Już przez to przechodziliśmy, po okresie lockdownu znowu pojawiają się kolejne fale zachorowań - mówiła Anna Kwiecień.

Posłuchaj
13:01 PR24_mp3 2021_11_22-07-07-23.mp3 Anna kwiecień o obostrzeniach obowiązujących w czasie pandemii (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Poselski projekt pierwotnie wprowadzał możliwość wydania przez szefa zarządzenia o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeżeli natomiast pracownik się nie zaszczepi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami, np. w postaci zwolnienia z pracy.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Anna Kwiecień

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Czytaj także

Jakub Maciejewski: ośrodki rozprzestrzeniające fake newsy nt. szczepień są inspirowane przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 20:55
- Bardzo trudno jest oceniać restrykcje, w przypadku służby zdrowia istotne jest prawo wielkich liczb, metadane, łącznie z mobilnością obywateli. Na tym etapie rozwoju pandemii tego nie ocenimy, mamy do wyboru zaufać instytucjom, lub im nie ufać - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ograniczy ryzyko". Kaźmierczak o ustawie pozwalającej sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:37
- Wiedza o szczepieniu pozwoli na różnego rodzaju działania przedsiębiorców mające na celu utrzymanie produkcji, czy normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia COVID-19. Prof. Maruszyński: szczepienie jest szczególnie ważne dla osób z chorobami współistniejącymi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 18:11
- Nawet, jeżeli szczepieni zarazili się koronawirusem to przebieg zachorowania jest zdecydowanie łagodniejszy i nie trafiają do szpitali - mówił w Polskim Radiu 24 gen. prof. Marek Maruszyński, chirurg wojskowy. 
rozwiń zwiń