"Realizacja obietnic złożonych naszemu elektoratowi". Wójcik o reformie sądownictwa
- Reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, bez niej będziemy mieli dyktaturę sędziów celebrytów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów).
2021-11-30, 09:55
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił po zakończonych konsultacjach pakiet projektów dotyczących ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Michał Wójcik komentował postawę środowisk sędziowskich sprzeciwiających się reformie wymiaru sprawiedliwości. - Jeżeli sędzia pojawia się w koszulce z napisem "Konstytucja" na spotkaniu natury czysto politycznej, to łamie w ten sposób praktycznie zapisy konstytucji. To właśnie w konstytucji jest przepis, że nie można prowadzić działalności publicznej, naruszającej niezawisłość sędziowską czy niezależność sądów. To jest hipokryzja w najczystszej postaci.
- Kastowość jest wtedy, kiedy ktoś uważa, że jest lepszy niż reszta społeczeństwa. Zatrzymanie reformy wymiaru sprawiedliwości w 2017 r., reformy Zbigniewa Ziobro, w istocie rozzuchwaliło przeciwników zmian. Dziś oczekujemy, że ta reforma zostanie przeprowadzona - zaznaczył.
REKLAMA
Gość audycji mówił o szczegółach przygotowanych propozycji. - Przedstawiliśmy przepisy, które dają m.in. możliwość odblokowania 2 tys. stanowisk sędziowskich. Chodzi o to, by sędziowie nie pełnili jakichś funkcji w sądach, ale żeby na pierwszej linii wydawali orzeczenia, tak jak wtedy, gdy przyjmowaliśmy ustawę Prawo o prokuraturze, to dało efekty. Te kilka tys. osób powinno rozstrzygać sprawy, a nie zajmować funkcje prezesów, przewodniczących wydziałów itd. Doszło do takiego stopnia rozzuchwalenia, że zaczęto podważać prerogatywę prezydenta. Na to zgody nie będzie - mówił.
- Dziś jest ważny moment, liczę na to, że nie dojdzie do powtórki z 2017 r. Jeżeli nie zrobimy tej reformy, to nie wywiążemy się w istocie z obietnicy wobec naszego elektoratu - zauważył Michał Wójcik.
Posłuchaj
Szef resortu sprawiedliwości mówił, że dzisiaj ponad 3 000 sędziów w dużym stopniu spędza czas za biurkiem, przekładając papiery, "zamiast orzekać, zamiast sądzić, co jest zapewne ich pasją; jest też ich powołaniem zawodowym". "Chcemy tę sytuację więc zmienić na korzyść tych sędziów, ale też na korzyść przede wszystkim społeczeństwa, bo [...], kiedy zmniejszymy radykalnie liczbę funkcji biurokratycznych, ponad 2100 sędziów zostanie przeniesionych bezpośrednio na pierwszą linię orzeczniczą" - mówił minister. Zbigniew Ziobro podkreślił, że przyspieszy to bieg postępowań.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Wójcik
Data emisji: 30.11.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA