Nowelizacja ustawy medialnej. Soboń: jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy
- To nie podważa sojuszy. Interesy to interesy i prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z przestrzeganiem reguł - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister rozwoju i technologii, pytany o nowelizację ustawy medialnej. - Jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy, nic ponadto - podkreślił.
2021-12-20, 07:49
Posłowie odrzucili w piątek senackie poprawki do ustawy medialnej i tym samym trafi ona do prezydenta w formie pierwotnie przyjętej przez Sejm. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, należącej do amerykańskiego koncernu Discovery.
- Jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy, nic ponadto - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju i technologii.
"Dyskryminacja spółek zakładanych w Polsce"
Gość "24 pytań" tłumaczył, że "nadawanie telewizyjne przez poszczególne podmioty na rynku jest regulowane przez koncesję - tak jest we wszystkich państwach UE - co oznacza pewne ograniczenia dla koncesjonariusza". - Tworząc ustawę medialną w 1993 r., przyjęliśmy pewien limit udziałów zagranicznych tego koncesjonariusza, który będzie w Polsce nadawał. W 2004 r. podnieśliśmy go do 49 proc., gwarantując, że większość kapitału będzie w ramach kapitału polskiego bądź - bo byliśmy już w Unii Europejskiej - Europejskiego Obszaru Gospodarczego - wyjaśniał.
- Ta reguła (...) dzisiaj jest obchodzona przez właścicieli TVN. Gdyby nie zmieniać nic w ustawie medialnej, to w praktyce oznaczałoby, że ktoś, kto rejestruje spółkę w Polsce, ma gorsze warunki niż ten, który rejestruje ją poza Polską, jeśli chodzi o udział kapitału. To de facto oznaczałoby dyskryminację spółek zakładanych w Polsce - stwierdził polityk. - My jasno doprecyzowujemy, że chodzi o Europejski Obszar Gospodarczy i nic ponadto - podkreślił Artur Soboń.
REKLAMA
"Interesy to interesy"
Pytany, czy nowelizacja ustawy medialnej nie zaszkodzi interesom USA - naszego sojusznika - w Polsce, gość "24 pytań" wskazał, że regulacje rynku medialnego to muszą być zasady "niewynikające z sojuszy". - To nie podważa sojuszy. Interesy to interesy i prowadzenie biznesu zawsze wiąże się z przestrzeganiem reguł - mówił. - Mówimy o pewnej wspólnocie i o wspólnym obszarze gospodarczym. Takim obszarem gospodarczym dla nas jest Unia Europejska, a szerzej - wspólna strefa EOG. Trudno, by wskazywać literalnie państwa, które przez nas uznawane są za ten sam obszar, skoro tak nie jest - przekonywał Artur Soboń.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- TK zajmie się ustawą medialną? Lichocka: prawo jest omijane, sprawa musi być rozwiązana
- "Nadajemy na dziecięcej fali". Ruszyła kampania Polskiego Radia Dzieciom
- "Nie mogą istnieć święte krowy, które prawa nie przestrzegają". Gawron o sytuacji wokół koncesji dla TVN24
***
Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Gość: Artur Soboń (wiceminister rozwoju i technologii)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 7.06
mbl
REKLAMA
REKLAMA