more_horiz

Ustawa medialna. Morawska-Stanecka: ostoją demokracji jest wolność i różnorodność mediów

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 07:50
- Ograniczanie wolności mediów to jest droga autorytaryzmu do tworzenia reżimu - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka (PPS).
Gabriela Morawska-Stanecka
Gabriela Morawska-StaneckaFoto: PR24/AK

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu DISCOVERY. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawę odrzucił Senat. Jego weto zostało odrzucone w piątek głosami sejmowej większości.

Na antenie Polskiego Radia 24 Gabriela Morawska-Stanecka, wskazała, że temat nowelizacji ustawy "wraca, ponieważ partia rządząca chce przykryć to wszystko, co się dzieje złego w Polsce". - Czyli przede wszystkim ogromne, gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu, to, że codziennie w Polsce umiera ponad 500 ludzi na COVID-19 - wymieniła. - Rząd polski totalnie skapitulował przed pandemią i dlatego trzeba zająć Polaków czym innym - oceniła. 

Jak podkreśliła, "ten temat jest bardzo nośny, dlatego, że ograniczanie wolności mediów to jest droga autorytaryzmu do tworzenia reżimu". - O tym trzeba powiedzieć wprost - powiedziała. 

"Ostoja wolności"

Wicemarszałek Senatu przestrzegła także inne media. - Jeżeli dzisiaj uderza się w TVN i niezależne media, to jutro będzie się uderzało we wszystko, co jeszcze jest jakąś ostoją wolności w tym kraju - wskazała. 

Odnosząc się do protestów, zaznaczyła, że "jeżeli chcemy wyglądać jak Rosja czy Białoruś to nie protestujmy". - Ja jednak będę protestować cały czas, dlatego, że uważam, że ostoją demokracji jest wolność i różnorodność mediów - podkreśliła. 

Dodała też, że "ta ustawa w pewnym sensie jest szkodliwym symbolem". - Władza tutaj pokazuje naszym kontrahentom, naszym sojusznikom, zarówno z Europy, jak i USA, że może robić, co chce i kontraktów, paktów i umów nie musi dotrzymywać - zauważyła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:41 PR24_mp3 2021_12_20-07-35-41.mp3 Gabriela Morawska-Stanecka: jeżeli chcemy wyglądać jak Rosja czy Białoruś to nie protestujmy (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Mirosław Skowron

Gość: Gabriela Morawska-Stanecka (PPS)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 7.35

jb

Zobacz także

Zobacz także