more_horiz

"Związane z manipulacją rosyjskiego rządu i Gazpromu". Piotr Naimski o podwyżkach cen energii

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 08:07
- Część gazu, który zużywamy, PGNiG kupuje na giełdach europejskich, co związane jest z polityką bezpieczeństwa. Jeśli Gazprom nie dostarcza gazu na giełdy, to podaż surowca się zmniejsza i ceny idą w górę - mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej Piotr Naimski.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 podwyżki są niezależne od sytuacji w Polsce. - Gwałtownie i radykalnie wzrosły ceny nośników energii, w sposób nienotowany. Spowodowane jest to przede wszystkim manipulacją rosyjskiego rządu i Gazpromu, który jest przecież narzędziem do uprawiania polityki zagranicznej. Gazprom ograniczył dostawy gazu do Europy. Wzrost cen jest też spowodowany kwestiami pogodowymi. Jesienią było statystycznie mniej wiatru, wiatraki nie dostarczały energii. Uruchamiane były elektrownie węglowe przeznaczone do odstawienia - powiedział Piotr Naimski.

gaz free 1200.jpg
"Rozwiązania są gotowe". Jacek Sasin przekazał nowe informacje ws. opłat za gaz

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej przypomniał, że nadal obowiązuje długoterminowy kontrakt gazowy z Rosją. - Uwolnimy się od niego pod koniec tego roku. Jednak część gazu, który zużywamy, PGNiG kupuje na giełdach europejskich, co związane jest z polityką bezpieczeństwa. Jeśli Gazprom nie dostarcza gazu na giełdy, to podaż surowca się zmniejsza i ceny idą w górę. Cena waha się z dnia na dzień. Miejmy nadzieję, że pik cenowy mamy za sobą, ceny spadły w ostatnich dniach. Także pogoda przyczynia się do mniejszego zużycia gazu. Reagowanie jest dość skomplikowane, staramy się myśleć długofalowo, stąd działania kompensujące - podkreślił. 

Ochrona wrażliwych odbiorców

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że przygotowano już rozwiązania ustawowe dotyczące opłat za gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szpitali, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej itd. Chodzi o tych konsumentów, którzy rozliczają się przez pośredników. Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty będą objęte taryfami za gaz. Lokale użytkowe mają być zgłaszane odrębnie.

Piotr Naimski podkreślił, że inicjatywa w tej sprawie nie jest spóźniona. - Pakiet jest przygotowany, ustawę trzeba przeprowadzić przez Sejm. Indywidualni i wrażliwi odbiorcy będą chronieni. Będą otrzymywać gaz z uwzględnieniem dopłat, z funduszu pochodzącego ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - tłumaczył. 

Kwestia blackoutu

Zapewnił również, że blackout energetyczny nam nie grozi. - Mamy do czynienia z publicystyką i dezinformacją w tej sprawie. Blackout to okresowe przerwanie dostaw energii. Mamy okresowo w szczytach różne zapotrzebowania. Jeśli są niskie temperatury i mało wiatru, to wtedy występują krótkotrwałe problemy, ale potrafimy sobie z tym radzić. W przypadkach krytycznych możemy dokupić energię za granicą, choć w ograniczonym zakresie. Blackouty nam nie grożą. Związane są ze zdarzeniami losowymi, awariami lub katastroficznymi scenariuszami. W szczególnych przypadkach należy liczyć się z ograniczeniami dostaw energii. Z tym też sobie radzimy, ostatni raz zdarzyło to się w 2015 roku. Przestrzegam jednak przed sianiem paniki i dezinformacji w tych kwestiach - podsumował Naimski.

Posłuchaj
12:33 PR24 2022_01_05-07-09-21.mp3 Piotr Naimski gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka) 

W Austrii przeprowadzono ćwiczenia, w ramach których sprawdzano scenariusze działań w razie niedoborów prądu. W Niemczech, w landzie Nadrenia Północna Westfalia, lokalna ochrona cywilna zorganizowała natomiast dzień szkoleń pod hasłem "Blackout; co zrobić, kiedy nie działa nic". Podobne działania miały miejsce m.in. w Hiszpanii.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Piotr Naimski (pełnomocnik rządu ds. strategicznej struktury energetycznej)

Data emisji: 5.01

Godzina emisji: 7.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem