Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Tobiszowski: nasze decyzje są racjonalne
- Komisja Europejska naciskała na Polskę, by zamknąć niektóre starsze elektrownie konwencjonalne, dziś widzimy, że nie można tego zrobić, mierzymy się z bezpieczeństwem energetycznym, nie możemy podejmować ryzykownych decyzji - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Tobiszowski, europoseł PiS.
2022-04-26, 08:55
Rząd przyjął w drodze uchwały dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) z aktywów węglowych, wydzielonych z kontrolowanych przez państwo spółek.
Grzegorz Tobiszowski komentował konieczność powołania agencji zarządzającej bezpieczeństwem energetycznym kraju. - Potrzebny jest na rynku polskim podmiot, związany z przemysłem energetycznym i wydobywczym, abyśmy uporządkowali transformację, którą rozpoczęliśmy parę lat temu. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z nadwyżką mocy ze źródeł odnawialnych, energetyka konwencjonalna obniża swoje parametry i ponosi dodatkowe koszty, jednocześnie daje ona nam stabilizację i pewność, w momencie, kiedy tej energii nie mamy (…). Najpierw trzeba dokończyć inwestycje związane z energetyką opartą o gaz i odnawialne źródła energii, po to, abyśmy to bezpieczeństwo utrzymali.
- Mówiono nam, że gaz ma być paliwem przejściowym, w drodze do źródeł odnawialnych, z drugiej strony Niemcy i cała Europa uzależniła się od źródeł gazu rosyjskiego, to niespójność w sytuacji, gdy od krajów takich jak Polska oczekiwano pewnych decyzji i postaw. W czerwcu i lipcu była dyskusja, czy będziemy w UE dopuszczać do użytku elektrownie jądrowe czy gazowe. Francja to energetyka atomowa, Niemcy zaś duży udział gazu, te kraje miały problem z ustaleniem, który z nich ma dominować. Sytuacja gospodarcza w Europie zmusza do zmiany podejścia do energetyki - dodał gość audycji.
Jak zaznaczył poseł, ważne jest długofalowe spojrzenie na kwestie związane z energetyką. - W Polsce nie zawsze doceniamy siebie, nie umiemy pokazać argumentów, że jesteśmy racjonalni w gospodarce i przemyśle, mamy pewien zmysł, energetyka mieści się w tym zakresie (…). Dobrze parametryzowaliśmy zjawiska w Europie i bezpieczeństwo energetyczne w Polsce, nie daliśmy się też ponieść koncepcji likwidacji energetyki konwencjonalnej, zlikwidować kopalni, dzisiaj mamy do czego wrócić - mówił Grzegorz Tobiszowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Zgodnie z planami rządu, po wydzieleniu aktywów do NABE państwowe koncerny energetyczne skupią się na inwestycjach nisko- i zeroemisyjnych. W strukturach tych spółek pozostaną także aktywa ciepłownicze i kogeneracyjne.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Grzegorz Tobiszowski
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA