more_horiz

"To wielka strata dla wielu środowisk". Wiceszef MEiN wspomina śp. prof. Waldemara Parucha

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 07:50
- Śmierć śp. prof. Waldemara Parucha to wielka strata nie tylko dla polskiej nauki, ale przede wszystkim dla polskiej polityki i publicystyki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki).

Zmarł Waldemar Paruch, naukowiec, działacz społeczny i były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

Zmarłego naukowca wspomniał na antenie PR24 Tomasz Rzymkowski, który nadmienił, że podobnie jak prof. Paruch interesował się zagadnieniem II Rzeczpospolitej.  

- Pana profesora poznałem na niwie akademickiej (....) na konferencjach naukowych, gdzie pan profesor dokonywał bardzo drobiazgowej i wnikliwiej analizy II RP, którą swego czasu od strony prawnej też się zajmowałem, siłą rzeczy sięgałem po jego pozycje, które licznie popełnił - podkreślił. 

- Śmierć śp. prof. Waldemara Parucha to wielka strata nie tylko dla polskiej nauki, a przede wszystkim dla polskiej polityki i publicystyki. Komentarze prof. Parucha w ostatnich miesiącach czy latach przykuwały uwagę opinii publicznej swoją przenikliwością, ciekawością, adekwatnością i chłodną analizą - ocenił wiceszef MEiN. 

Politolog z UMCS-u  

Prof. Waldemar Paruch urodził się w Lublinie. Był naukowcem, działaczem społecznym, inicjatorem powołania i byłym szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych (kierował tą instytucją do grudnia 2019 roku) oraz historykiem związanym z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Miał 57 lat.

7 kwietnia prezydent Andrzej Duda za zasługi dla państwa nadał profesorowi Waldemarowi Paruchowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył mu premier Mateusz Morawiecki.

W 2015 roku Waldemar Paruch wszedł w skład rady programowej partii oraz został członkiem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
13:14 PR24_mp3 2022_05_09-07-08-00.mp3 Tomasz Rzymkowski o śp. prof. Waldemarze Paruchu ("24 Pytania - Rozmowa Poranka") 

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Mirosław Skowron 

Gość: Tomasz Rzymkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 09.05.2022

Godzina emisji: 07.08

kmp

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem